Teljes körű felújítás kezdődött az egyik legimpozánsabb erdélyi nemesi rezidenciában, a gernyeszegi Teleki-kastélyban, 4,6 millió euróból újul meg – közölte Teleki Kálmán tulajdonos a román állami hírügynökséggel.
Az erdélyi családnak 2011-ben szolgáltatták vissza a Marosvásárhelytől 15 km-re északkeletre, a Maros bal partján fekvő ingatlant, azóta tervezik a felújítását, melyre végül a Hívogató Románia program keretében nyílt lehetőség. Az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében indított, európai uniós alapokból finanszírozott program Románia-szerte 12 turisztikai-kulturális útvonal kialakítását célozza. Ezeknek több erdélyi vár, kastély, udvarház, hagyományos falusi ház része, a program keretében felújítják őket vagy támogatják a népszerűsítésüket.
Az Agerpres szerint Teleki Kálmán kedden a sajtónak úgy nyilatkozott: a család számára már az első években kiderült, hogy az ingatlan restaurálása nagyon költséges, csak uniós támogatással valósítható meg. Az elmúlt években elkészítették az ehhez szükséges dokumentációt. Az első méréseket az örökségvédelemmel foglalkozó egyetemi hallgatóknak szervezett nyári táborokban végezték, fokozatosan elkészültek az egyes tanulmányok, és végül a megvalósíthatósági tanulmány (rom. studiu de fezabilitate) is meglett.
A tulajdonos szerint a három évig tartó felújítás során a kastély teljes körű felújítását célozzák meg, de nem biztos, hogy végül sikerül beleférni a 4,6 millió eurós keretbe. Elsőként a tetőzet felújítása kezdődött el, majd a külső és belső tatarozás következik. A kastélypark felújítása nem része a projektnek, erre később próbálnak forrásokat találni. Teleki Kálmán úgy nyilatkozott, optimista, bízik benne, hogy a jövőben sikerül mindent helyreállítani. A tervek szerint felújítása után a kastély egy része múzeumként, illetve kulturális rendezvényeknek adna otthont, hiszen már az elmúlt években is rendezvényhelyszínként működött.
Gernyeszeget (rom. Gornești) 1319-ben említik először okiratok, 1587-ben már a Teleki család birtokai közé tartozott, várát 1686-ban Teleki Mihály kancellár kastéllyá építtette át. 1772 és 1803 között újjáépítették barokk stílusban, a gödöllői kastélyhoz hasonlít. Egyemeletes, alaprajza U alakú, két szárnya szimmetrikusan illeszkedik az északra néző főszárnyhoz. 1949-ben erőszakkal államosították, hosszú ideig gyermekkórház működött benne.
A falu maga a trianoni békeszerződésig Maros-Torda vármegye Régeni alsó járásához tartozott, ma kb. 1800-an lakják, de már csak felerészben magyarok, a többiek románok és romák. Műemlék református templomának kriptájában lett eltemetve az 1634-ben Váradon született széki gróf II. Teleki Mihály, Erdély főgenerálisa, fejedelmi főtanácsos, testőrkapitány, aki 1690-ben halt hősi halált a zernesti csatában. Mellette nyugszik özvegye, köröstarcsai Weér Judit is.