A parlament a múlt hét végén a közvélemény figyelmének kijátszásával, hogy ne váltson ki további ellenérzést az amúgy is elégedetlen polgárok körében, teljes csendben szavazott. Egyhangúlag szavazta meg, hogy március elsejétől 6920 lejjel emelkedjen a szenátorok és képviselők havi illetménye, amit a parlamenti irodáik működésére fordíthatnak.
Eddig egy honatya havonta 28 080 lejt költhetett az iroda fenntartására, ez az összeg a jövő hónaptól 35 ezer lejre emelkedik. Varujan Pambuccian, a nem magyar kisebbségek frakciójának vezetője kifejtette, hogy a bruttó minimálbér 3000 lejre történt emelésével „magától értetődő‟, hogy a választókörzetekben működtetett szenátori vagy képviselői irodák költségei is nőttek. „Senki sem áldozza fel magát, hogy az irodában üljön, ha nem emeljük meg a fizetéseket‟ – mondta.
A működési költségként elszámolható teljes összegből az eddigi 14 040 lej helyett 17 500 lej lesz. Az átalányösszeg felét eddig csak útiköltségre, protokollra, irodai eszközökre és takarítói szolgáltatásra fordíthatták, most ebből a pénzből számítógépes programokat is vásárolhatnak a parlamenti iroda részére, továbbá weboldalt és közösségi platformokat fejleszthetnek belőle, és saját tevékenységük multimédiás megörökítésére és online hirdetésekre is költhetnek.
Emlékeztetünk, hogy hasonló ürüggyel emelték meg tavaly a megyei tanácselnökök és polgármesterek bérét. Azt állították, hogy a pótlékokat nem feltétlenül a közvetlen kedvezményezettek számára emelik, hanem azért, hogy lehetővé tegyék a városházán és a megyei tanácsokon dolgozók béremelését.
A parlamenti képviselők tehát mondvacsinált okokra hivatkozva emelték meg az átalányösszegeket, amit csak részben kötelesek megindokolni. Ebből kifolyólag – mondják elemzők – az átalányösszeg egy része a saját zsebükbe kerül.
A szenátorok és képviselők havi alapjövedelme bruttó 18 720 lej. A fizetések mellett számos kedvezményt is élveznek. Az irodák működéséhez havonta körülbelül 30 ezer lej érkezik a számláikra. Emellett bérleti díjként 4600 lejt és napidíj formájában 400 lejt kapnak. További előny, hogy hivatali idejük alatt ingyenesen utazhatnak a vonatokon, és hetente egyszer biztosított számukra egy ingyenes menettérti repülőjegy.
A szenátorok és képviselők szolgálati telefont is kapnak a hatékonyabb kommunikáció érdekében. És „természetesen‟ kiemelt nyugdíj jár nekik. Jelenleg 827 szenátornak és képviselőnek van speciális nyugdíja.
Történik mindez abban az országban, amely az Eurostat legfrissebb adatai szerint az EU-ban a legszegényebb, itt a legalacsonyabb a minimálbér, amelynek növeléséről régóta tárgyal a kormány, de olyan konkrét határozat, mint a honatyák esetében, nem történt.
Azt mondják, a szentek keze is maguk felé hajlik, honatyáink köztudottan nem szentek, nem is szégyenlősek. És „nem áldozzák fel magukat‟ azokért, akik szavazatai bársonyszékhez juttatták őket.
Mózes Edit / Népújság