Nem tudták letartóztatni a katalán függetlenségpárti politikust

Spanyolországban őrizetbe vették Clara Ponsatít, az öt év után Belgiumból hazatérő katalán függetlenségpárti EP-képviselőt – ezzel a címmel számolt be a Magyar Táviarti Iroda (MTI) és nyomában több erdélyi sajtóorgánum is egy keddi politikai botrányról. De a végét nem írták meg azóta sem.

A spanyol hatóságok valójában csupán előállították a 66 éves Clara Ponsatí Obiols katalán függetlenségpárti európai parlamenti képviselőt Barcelonában, akik kedden öt év után tért vissza a spanyol királyságba, ahol letartóztatási parancs volt ellene érvényben. Előtte egy sajtótájékoztatón elmondta: azután döntött visszatéréséről, hogy 2022 végén a spanyol törvényhozás módosította az ibériai ország büntető törvénykönyvét, és megszüntette az egyetlen olyan bűncselekményt, amely börtönnel fenyegette volna. Várható őrizetbe vételét jogellenesnek nevezte EP-képviselői mentelmi jogára hivatkozva.

A magyar állami hírközlésben is „szeparatistának” nevezett politikus, aki Katalónia autonóm tartomány kormányának egykori oktatási minisztere volt, 2017 októberében hagyta el hazáját Carles Puigdemont katalán elnökkel és három másik kormánytaggal együtt az önállósodási népszavazást követő függetlenségi nyilatkozat elfogadását követően. Távollétében a spanyol legfelsőbb bíróság vádat emelt ellene engedetlenség és zendülés bűncselekménye miatt. 2020-ban lett az EP független tagja a katalán Junts per Catalunya – Lliures per Europa párt képviseletében.

A spanyol bíróság közben 2019 októberében Puigdemont kormányának hét, Spanyolországban maradt tagját és két katalán civil politikai szervezet vezetőjét börtönbüntetésre ítélte. A madridi központi kormány 2021 júniusában részleges kegyelemben részesítette és szabadon engedte őket. Az EP a spanyol hatóságok kérésére két évvel ezelőtt felfüggesztette Clara Ponsatí, valamint Carles Puigdemont és Toni Comín katalán EP-képviselők mentelmi jogát. A döntés elleni fellebbezésüket az Európai Unió Bírósága elutasította. Tavaly májusban azonban a jogi testület felfüggesztette a határozat végrehajtását, és ezzel ideiglenes jelleggel visszaállította az EP-képviselők mentelmi jogát.

A Ponsatíval szembei rendőri fellépés nyomán botrány tört ki az EU-tag Spanyolországban, szerencsére akadt a spanyol legfelső bíróságon egy olyan bíró, aki pár órával az előállítása után elrendelte az EP-képviselő szabadon engedését, mentelmi jogának tiszteletben tartásával. Erről azonban az MTI és az erdélyi sajtó nem számolt be…

Total
0
Megosztás
Előző hír

Tüntetésen követelték YouTube-csatornájuk helyreállítását a PS munkatársai

Következő hír

Sporttörténelmi siker Gyergyóban

Related Posts
Total
0
Megosztás