Kis színes. Szép Fülöpről annyit illik tudni, hogy szép volt, meg Fülöp, akit a franciák királyként alkalmaztak odahaza 1285 és 1314 között. Erős hatalmat épített ki ez a Fülöp, még a római pápát is tömlöcbe vetette, amikor a szentatya kritikával illette a munkásságát (ma úgy mondanánk: beszólt neki).
A magánélete is színes volt, lepedőakrobataként emlegették, cselédtől a grófnőig mindenkit megkörnyékezett, féltékeny feleségét pedig, ha úgy alakult, az udvar szeme láttára elverte, mint a kétfenekű dobot.
Hódításai és sajátos reformjai révén Fülöpünk rövid időre Európa vezető hatalmává alakította Franciaországot. Csakhogy a menedzser típusú uralkodás nyomán gyorsan kiürült a kincstár, mire azt az áthidaló megoldást találta ki, hogy pert indított a jómódú templomos lovagrend ellen koholt vádakkal (hitetlenség, homoszexualitás, eretnekség stb.), amikor pedig rájuk bizonyította a „bűnösséget”, feloszlatta a rendet, a vagyont elkobozta, a vezetőket pedig máglyán megégettette. Állítólag személyesen gyújtott alájuk.
Mindez 1307. október 13-án, pénteken történt. Innen a „péntek, tizenharmadika” frász.
A jelesebb október tizenharmadikák is izgalmasak. Nézzük csak! 1479: Kinizsi Pál serege a kenyérmezei csatában laposra veri a Dél-Erdélyben randalírozó törököket. 1917: Fatimában hetvenezer ember előtt megjelenik Szűz Mária. 1964: Moszkvában Leonyid Brezsnyev jelenik meg, miután Nyikita Hruscsov korábbi pártfőtitkár megkapja a selyemzsinórt az SZKP vezetésétől. 2019. október tizenharmadikán pedig a budapestiek kapják meg a magukét: Karácsony Gergely lesz a főpolgármesterük. Színes és tragikus a történelem.
Pilhál György / Magyar Nemzet