Retrospektív programsorozattal ünneplik a 75 éves Kabay Barnát

Budapest, 2012. október 30. Kabay Barna rendezõ, producer és Petényi Katalin író, rendezõ a Szigorúan ellenõrzött életek címû film magyarországi õsbemutatója elõtt tartott sajtótájékoztatón az Uránia Nemzeti Filmszínházban 2012. október 30-án. MTI Fotó: Illyés Tibor

Az ismert magyar filmes, Kabay Barna 75. születésnapja alkalmából retrospektív programsorozat indul Budapesten, amely Erdélyben, a Felvidéken és több magyar városban folytatódik napi vetítésekkel, közönségtalálkozókkal és könyvbemutatókkal július és október között – tudatták a szervezők csütörtöki közleményükben az MTI-vel.

A tájékoztató szerint Kabay Barna Balázs Béla-díjjal, Cinema per la Pace olasz életműdíjjal, német állami díjjal kitüntetett, Oscar-díjra jelölt filmíró, rendező, producer, érdemes művész augusztus 15-én ünnepli 75. születésnapját. Ez alkalomból retrospektív vetítéssorozatot tartanak a Budapest Cinema MOM-ban és a szovátai Rengeteg Film Fesztiválon a Nemzeti Kulturális Alap és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) támogatásával.

Mint felidézik, Kabay Barna filmjeiben napjaink legaktuálisabb problémáiról szól: testvérháborúkról, népirtásról, terrorizmusról, üldözöttekről, migrációról és emigrációról. A nyolcvanas, kilencvenes években Gyöngyössy Imrével és állandó alkotótársával, Petényi Katalinnal különböző kontinenseken készített filmeket az emberi jogaiktól megfosztottakról, a Gulág, Kazahsztán és Szibéria munkatáborainak rabjairól.

A szovátai fesztiválon a Mini retrospektív keretében július 27-én a Petényi Katalin és Kabay Barna rendezte Szigorúan ellenőrzött életek II. című filmet, július 28-án pedig A feltaláló című filmet vetítik, amelynek producere és forgatókönyvírója Kabay Barna.

 

A Kabay75 Retrospektív programsorozaton október 5. és 11. között a Budapest Cinema MOM-ban Petényi Katalin és Kabay Barna dokumentumfilmje, a Pannonhalmi szamizdat (2023) ősbemutatója mellett látható lesz In memoriam Gyöngyössy Imre (1996), A közvetítő (2005), Hitvallók és ügynökök (2008–09), Szigorúan ellenőrzött életek (2011–12), Fedőneve „Bíboros” (2017), Szép magyar ének (2018) és Gyöngyössy Imre (1930–1994) Stigma című posztumusz kötete (2021) alapján készült versfilm. A dokumentumfilmek mellett az Oscar-díjra is jelölt Jób lázadása (1982), a Száműzöttek (1991), a Cseppben az élet (2019) és A Feltaláló (2021) című játékfilmeket is vetítik, az utóbbi kettő Béres Józsefről szóló tévésorozat és mozifilm.

Emlékeztetőül: a Szigorúan ellenőrzött életek című dokumentumfilm-sorozat drámai sorsokon keresztül mutatja be a román kommunista diktatúra ördögi mechanizmusát, a Securitate működését, a vallás, az etnikai kisebbségek, az emberi méltóság elleni támadásait, és ezzel szemben a belső szabadság, morális felelősség, hit és hűség erejét, mely az áldozatok erőforrása volt kiszolgáltatottságukban. Központi alakjai: MártonÁron, Tőkés István és Tőkés László. A Kabay Barna–Petényi Katalin páros 2013-as „román” dokumentumfilmje, a Stigma szintén Tőkésék megfigyeléséről szól, a titkosszolgálat célkeresztjében Tőkés Eszterrel, akinek beszervezték a férjét, hogy „beférkőzhessenek” az ismert kolozsvári családba. Ez utóbbi alkotás nem azonos az említett versfilmmel, és nem is szerepel a tervezett retrospekcióban.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Megállapították Lisa Marie Presley halálának okát

Következő hír

Ki így tudja, ki úgy

Related Posts
Total
0
Megosztás