Hatalmas mértékben nőtt a költségvetési hiány az idei év első két hónapjában Romániában. Bár ellenzék politikusai és számos gazdasági szakértő már hónapok óta kongatja a vészharangot, a baloldali miniszterelnök továbbra sem lát semmi gondot abban, hogy egyre nagyobb a lyuk az államkasszában.
Negatív rekordot ért el februárban Románia GDP-arányos költségvetési hiánya és 1,67 század százalékra ugrott. A pénzügyminisztérium adatai szerint február végén csaknem 29 milliárd lej volt a deficit, 56 százalékkal nagyobb az időarányos tavalyinál, és 132%-kal nagyobb 2022 azonos időszakához mérten. Ez annak tudható be, hogy bár az állami bevételek közel 87 milliárd lejt tettek ki az év első két hónapjában és 17,2 tized százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi értéket, a kiadások közel 116 milliárd lejre emelkedtek, és ez az érték 27 százalékkal nagyobb, mint 2023 első két hónapjában. Marcel Ciolacu kormányfő szerint azonban nincs semmi gond a költségvetési hiánycél teljesítésével. „Nincs semmiféle gond a deficittel. Volt néhány kifizetés, amelyet a védelmi minisztérium eszközölt januárban és februárban. Az országos adóhivatal teljesítette a bevételi célkitűzéseit, most először mindkét hónapban sikerült ez, de február általában is egy gyengébb hónap a bevételek terén. Várjuk meg az első negyedévi adatokat, és akkor konkrétabb adatok alapján beszélhetünk. Azt azonban garantálom, hogy nem lesznek új adók.”
A vállalkozói szféra már hónapok óta jelezte a kormánynak, hogy meggondolatlan intézkedései növelni fogják a költségvetési hiányt. Ráadásul ahogy az várható volt, a korábbi takarékossági intézkedések, állami megszorítások is fellazultak, mivel választási évben Romániában már-már kötelező gyakorlat az osztogatás, nyilvánvaló szavazatvásárlási céllal. Ez főleg a két regnáló párt, a PSD és a PNL malmára hajtaná a vizet. A következő hónapokban újabb fizetésemelésekre kerül sor, és szeptemberben lép hatályba az új nyugdíjtörvény is, ezek pedig lényegesen felpörgetik majd az állami kiadásokat. Ha ezekhez nem társul kellő bevétel, a deficit csak tovább mélyül.
A Ciolacu-kabinet egyébként idén 5 százalékra szeretné csökkenteni a költségvetési hiányt a tavalyi 5,68 század százalékról. A célkitűzést egyenesen utópiának tartja a Költségvetési Tanács és az Európai Bizottság is, amelynek Gazdasági Pénzügyi Vezérigazgatósága inkább 7 százalék körüli deficitre számít.