A Dorinel Umbărescu nevű „aszfaltkirály” által tulajdonolt UMB Steel Kft. tulajdonába kerül a leállított vajdahunyadi kohászati kombinát – írta az Economica.net a vállalat közleménye alapján.
Az üzemet 2003-ban megszerző ArcelorMittal Hunedoara SA vezetőtanácsa tegnap hagyta jóvá a cég valamennyi aktívumának értékesítését. Az elvi megállapodás értelmében az UMB Steel SRL 12,5 millió eurót (mintegy 65 milliárd lejt) fizet a vállalat ingó- és ingatlanvagyonáért.
Az 1884 óta működő vajdahunyadi kohászati kombinátban szeptember elején állították le a termelést, a részvényesek október 17-i közgyűlése pedig azt a döntést hozta, hogy bezárják az osztrák–magyar monarchia idején, 1884-ben alapított üzemet. „A működés pénzügyi fedezet nélküli újrakezdése felelőtlenség lenne az alkalmazottakkal és az érintett felekkel szemben” – indokolta a döntést a cégvezetés, hozzátéve, hogy a gazdasági háttér továbbra is kedvezőtlen. A döntés napján a 2004 óta indiai tulajdonban levő, profilokat és szögvasakat gyártó vállalatnak 477 alkalmazottja volt.
Az utóbbi évtizedben a Hunyad megyei kohászati kombinát csak 2021-ben és 2023-ban volt nyereséges. Tavaly a cég 511,583 millió lej árbevétel mellett 111,541 millió lej (több mint 22 millió euró, közel 8,5 milliárd forint) veszteséggel zárta az évet.
Az új vásárló, az UMB Steel része annak az UMB cégcsoportnak, amely legnagyobbnak tartott romániai útépítőként jelenleg is több sztrádaszakasz kivitelezésén dolgozik. Tavaly az UMB Steel már felvásárolt egy korábban leállított, a Krassó-Szörény megyei Nándorhegyen (Otelul Rosu) található kohászati kombinátot. Sem a hunyadinak, sem a nándorhegyinek az újraindítása nem merült fel.
A bukaresti sajtó úgy tudja, hogy az aszfaltkirály Umbrărescut nemsokára acélkirálynak is fogják becézni, mert pályázik a lejtőre került galaci kohászati kombinát felvásárlására is a brit-indiai milliárdostól, Sanjeev Guptától.
