A balkáni állam többet költött, mint amennyit megengedhetett volna magának. Ennek akár adóemelés is lehet a vége – vallotta be az ideiglenes államfő, Ilie Bolojan.
A Világgazdaság írta meg, hogy tavaly Románia hetente egymilliárd euró hitelt vett fel az államelnök bevallása szerint. S bár ezt a növekedés időszakában tette, ám egyetlen jövőbeli kormány sem tudja majd elkerülni az eladósodást.
A News.ro is idézte az elnök televíziós nyilatkozatát, amiben azt mondta, ezeknek a hiteleknek a kamatai évről évre növekedni fognak, és nem számít, melyik kormány lesz hatalmon, ugyanis egyik sem tud majd elmenekülni a törlesztés elől.
Persze, ezek az összegek jók voltak arra, hogy megmozdítsák a gazdaságot és fejlődést generáljanak. Ez a fogyasztáson és az importon alapul, és nagy mérleghiányt okozott – hangsúlyozta Bolojan. Tény azonban, hogy most bármilyen krízishelyzetben Románia nem tudna több hitelt felvenni. A volt nagyváradi polgármester, bihari tanácselnök és szenátusi elnök szerint három megoldás létezik: vagy a működési költségek csökkentése, vagy az adók és illetékek hiányát kompenzáló módon történő emelése, vagy pedig a kettő kombinációja. Az adóemeléssel az a gond, hogy az összes elvonás Romániában már most is magas szinten van.
Arra a kérdésre, hogy Romániának hány közalkalmazottra lenne szüksége ahhoz a jelenlegi másfél millió helyett, hogy jól és hatékonyan működjön, Bolojan azt válaszolta, hogy erre nem tud válaszolni, ugyanis először minden közintézményt meg kell vizsgálni.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy Románia most már 2032-ben lejáró eurókötvényeket kínál 370 bázispontos hozamfelárral, valamint 2039-es kötvényeket 430 bázispontos felárral. A 2035-ös eurókötvények hozama ugyan 15 bázispontot csökkent az elmúlt hónapban a 6,55 százalékos szintről, de még mindig a legmagasabbnak számít a régióban, főként az ország fiskális és politikai kockázata miatt.
A Fitch hitelminősítő arról írt kedden, hogy az elnökválasztás eredménye kihathat a befektetői bizalomra és a koalíciós kormány fenntarthatóságára, valamint a fiskális konszolidáció életbe léptetéséhez szükséges politikai kapacitásra is. Az egyik legnagyobb amerikai hitelminősítő utoljára decemberben vizsgálta felül Románia hitelbesorolását, amikor az ország kilátásait negatívra módosította.