Szó sincs teljes román Schengen-tagságról

Ausztria hideg zuhannyal felérő nyilatkozattal józanítja ki a bukaresti álmodozókat: „Nincsenek tárgyalások a tényleges csatlakozásról”. Sajnálatos módon még a magyar állam hírügynökség (MTI) és nyomában az egész magyarországi sajtó arról írt az elmúlt napokban, hogy tavasszal Románia és Bulgária már Schengen-tag lesz, felülve a bukaresti kormánypropagandának.

Ausztria arra hívta fel a figyelmet a napokban, hogy az európai tengeri és légi tér megnyitása Románia és Bulgária számára nem jelenti a schengeni övezet teljes jogú tagságát, és a felek nem mutattak be ilyen értelmű végrehajtási ütemtervet sem – közölte kénytelen-kelletlen az az Agerpres a AFP hírügynökség nyomán. „A Schengen Air csupán azt jelenti, hogy a Romániából és Bulgáriából érkező utasokra többé nem vonatkoznak más útlevél-ellenőrzések, mint a légitársaságé a beszállókapunál” – magyarázta Gerhard Karner osztrák belügyminiszter. De jelenleg nincsenek tényleges csatlakozási tárgyalások, ezért nincs dátum a végrehajtásra.

Bécs feltétele a Schengen Air számára a Frontex bulgáriai műveleteinek növelése és az EU Bizottságától kapott pénz a külső határok szilárd védelmére történő költsége. Az osztárk belügyminisztérium pontosította, hogy a szárazföldi határokon is kéri az ellenőrzések fokozását, valamint azt, hogy Románia és Bulgária vegye át a menedékkérőket, különösen az Afganisztánból és Szíriából érkezőket.

Karner pontosításai azután érkeztek, hogy a román miniszterelnök kijelentette: meg van győződve arról, hogy 2024-ben lezárják a szárazföldi határról szóló tárgyalásokat is.

Portálunk már a múlt év végén figyelmeztetett: a tavaszra ígért légi- és tengeri kikötői szabad „határátlépés” csupán a Romániából a schengeni övezetbe utazók töredéke számára könnyítés.  A szárazföldi határok ügyében nincs semmilyen változás, a román–magyar határon továbbra is marad minden a régiben.

Ausztria és Hollandia szerint még mindig túl sok illegális bevándorló érkezik Bulgária és Románia irányából az EU-ba, a két balkáni ország ráadásul az illegális fegyverkereskedelem, valamint a kábítószerkereskedelem fő útvonalán fekszik.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Még tíz napig: Barabás Miklós gyűjteményes kiállítása a Nemzeti Galériában

Következő hír

Rengeteg a szemét a román–magyar határátkelők környékén

Related Posts
Total
0
Megosztás