Visegrádon rendezték meg szombaton a II. Kárpát-medencei magyar médiatalálkozót. A tanácskozást az Orbán-kormány nemzetpolitikai államtitkársága és a Magyar Nemzeti Médiaszövetség szervezte, azon közel 200 magyarországi és külhoni, a kormánypárti médiában dolgozó szakember vett részt.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter volt a rendezvény irányadó főszónoka. Egyebek mellett kijelentette: a magyar nemzet egységes, és főszabály szerint nincsenek határon belüli és kívüli ügyek, azt kell nézni, mi szolgálja a közös nemzeti célokat. A miniszter az elmúlt 12 év legfontosabb kormányzati eredményének nevezte a nemzet egységének megteremtését, amiben értékelése szerint kiemelkedő szerepet játszottak a határon túli médiumok. Nélkülük ezeket az eredményeket nem lehetett volna elérni – hangsúlyozta
A miniszter a jövőbeni kilátásokról szólva kiemelte: miután alapvetően gazdasági alapon kell működtetni a médiát, nem lehet eltekinteni azoktól a változásoktól, amelyek a fogyasztói szokásokban bekövetkeztek. A mérések azt mutatják, hogy a Covid-járvány óta az online médiának nagyobb a jelentősége a televíziónál is, és ez nemcsak Magyarországon, hanem minden valószínűség szerint a határon túli médiumok esetében is igaz. A hírfogyasztókat tekintve 50 százalék feletti, aki az online felületekről tájékozódik, 40 százalék körüli a televízióból információt szerzők aránya, a többiek a nyomtatott sajtót veszik kézbe. Ez nem változtat azon, hogy a nyomtatott sajtónak van értéke, amit meg kell őrizni, de a jelentősége, például a politikai vélemények meghatározásánál, rendkívül csekéllyé vált – állította.
Ezzel mintegy azt próbálta megmagyarázni, hogy miért fog január 1-jétől féltucat nyomtatott lapot és periodikát megszüntetni Erdélyben az a magyarországi közpénzből fenntartott médiacég, amelynek a tervei nagy visszhangot váltottak ki az elmúlt hetekben. Gulyás Gergely szerint objektíven értékelni kell azt, hogy milyen újságírói teljesítmények állnak az egyes szerkesztőségek mögött. Az nem fordulhat elő, hogy aki aktívan és jól dolgozott, bármilyen támogatás hiánya miatt az utcára kerül, elveszíti állását.
Más politikusok és politikai elemzők is tartottak helyzetjelentést Visegrádon, ahol panelbeszélgetések is zajlottak. A találkozó végén első ízben adták át a Magyar Nemzeti Médiaszövetség által alapított Kosztolányi-díjat, amelyet Dunda György, a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatója vehetett át. Toót-Holló Tamás, a MNMSZ elnöke elmondta: a díjjal a kárpátaljai újságírók melletti szolidaritást is szeretnék kifejezni.
Siklósi Beatrix, a Kossuth rádió csatornaigazgatója a díj átadása előtt a média egyre fokozódó felelősségéről beszélt, kiemelve, emberek életét tudja megváltoztatni egy mondat, egy cikk vagy riport. Mayer Erika, a médiaszövetség alelnöke bejelentette: jogi támogató projektet indítanak és adott esetben jogi képviseletet is biztosítanak újságíróknak.