A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári. sajtóeseményen Nicușor Dan, mielőtt elindult volna Lengyelországba valamilyen NATO-dzsemborira. A kincses városban nem volt amúgy semmi dolga, a Techsylvania nevű vásár szervezőinek vacsorameghívását fogadta el.
A román államfő emlékeztetett, hogy kedden ismét konzultált a politikai szereplőkkel a miniszterelnök-jelölt nevesítéséről. Közlése szerint a tárgyalások egy Nyugat-barát kisebbségi kormány megalakítása felé mutatnak. A pártok pedig jelenleg azokat a feltételeket fogalmazzák meg, amelyek mellett kormányzati szerepvállalás nélkül, kívülről támogatnák ezt a kabinetet.
Közben ma a parlament épülete előtt készülnek tüntetni 11 órától az oktatási szakszervezetek. A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség szerdai közös közleménye szerint több mint 160 ezer aláírást fognak benyújtani annak a törvénytervezetnek a támogatására, amely a 2023/198-as és a 2023/199-es tanügyi törvényt módosítaná, illetve egészítené ki.
A tanügyi alkalmazottak a 2025/141-es jogszabály egyes előírásainak eltörlését kérik. Követelik többek között az osztálylétszámok csökkentését, a korábbi kötelező tanári óraszámok visszaállítását, az óraadói díjak méltányos újraszámítását, többletjuttatás folyósítását a hátrányos helyzetű térségekben tanító pedagógusoknak, valamint a kezdő tanárok nettó fizetésével megegyező ösztöndíjat a kétszakos tanárképzésben vagy tanári mesterképzésben részt vevő hallgatók számára.
A szakszervezeti szövetségek kérik a képviselőktől és a szenátoroktól, hogy gyorsított eljárásban vitassák meg a tervezetet, hogy a 2026–2027-es tanév megfelelő feltételek között kezdődhessen meg az oktatási dolgozók és a diákok számára egyaránt.
A román politikai osztály tejesen érzéketlen ezekben a napokban-hetekben a lakossági problémákra, kizárólag a hatalmi osztozkodásban vesznek részt, az államfő pedig utazgat.





