A vállalkozók gyergyószentmiklósi székhelyű egyesülete, az Arbor úgy véli, hogy a legnehezebb helyzetben lévő kisvállalkozókat érintik leginkább a rendelkezések, amelyek plusz terheket rónak ki rájuk – írja a Székelyhon.ro. Hasonlóan vélekedik a Székelyföldi Vállalkozói Szervezetek Fóruma is.
Több székelyföldi településen is sajtótájékoztatón fejezték ki tiltakozásukat a vállalkozók a román adótörvénykönyv módosítása kapcsán. Gyergyószentmiklóson az Arbor Vállalkozók Szövetségének elnöke, Barabás Csaba, valamint alelnökei, Csata Levente és Lázár László foglalta össze, miért nem értenek egyet az elfogadott intézkedésekkel.
„Amikor nagy infláció, rekordmagas üzemanyagár, háború, gazdasági válság van, nem plusz adóterheket kell kiróni, hanem segíteni kell azokat, akik munkahelyeket teremtenek, hogy tudják megvédeni, megtartani ezeket az ilyen nehéz időszakban is. Kielemeztük a meghozott intézkedéseket, teljesen értetlenül állunk jó néhány előtt, ugyanis azt gondoljuk, hogy ezek nem a munkahelyek megtartását és a gazdaság kifehérítését, hanem nagyon sok esetben pont ennek a fordítottját eredményezik” – részletezte az elnök.
A vállalkozói szövetségek közleménybe foglalták meglátásukat, kifejezve, hogy az általános fiskális módosításokkal a kormány egyértelműen nem segíti a munkaerőhiány, a járványidőszak, a magasan tartott energiaárak és az elszabadult infláció által kivéreztetett gazdasági szereplőket, hanem összességében fölös terheket ír elő számukra. Ezek az intézkedések ráadásul leginkább a kisvállalkozókat sújtják. Javaslatokat is fogalmaztak meg, hangsúlyozva, hogy beruházásokra van szükség, hogy a fiatal munkaerő a középiskolai és egyetemi tanulmányokat követően ne külföldön keressen munkát, tervezzen jövőt. „Ilyenkor hatékonyabbá kellene tenni az adóbehajtást, ki kellene fehéríteni a gazdaságot, hogy minél több adó kerüljön be a feketegazdaságból, és ezáltal plusz adóbevételhez jutni, illetve azokkal a nagyvállalkozókkal kellene valamit kezdeni, akik az adott helyzetet kihasználva extraprofithoz jutnak” – sorolta Barabás.
Lázár szerint nem jó irányba haladnak a dolgok, ők kivárnak az utolsó percekig, de nem tudja, hogy ilyen körülmények között például a vendéglátásban meddig lehet húzni, hiszen az étkeztetés, szállásadás esetén az áfakulcs is öt százalékról kilenc százalékra emelkedik. Csata alelnök is szomorú jövőt jósol, hiszen meglátása szerint az üzemanyag és az autóbiztosítás drágulása, az útadó emelkedése, az általános drágulás, az őszi-téli fűtés költségei, az energiaszámlák ellehetetlenítik a kis- és középvállalkozásokat.
„Az egyik intézkedés, ami előtt teljesen értetlenül állunk, ha valaki úgy dönt, hogy két órát tud csak bedolgozni, hivatalosan, munkakönyvvel, akkor ezentúl a munkaadónak őutána ugyanannyi társadalombiztosítást kell fizetnie, mint azután, aki nyolcórás munkaidővel van alkalmazva. Emellett sokkal drágábbak lesznek a bérleti díjak, hiszen aki hivatalosan, törvényesen adja bérbe az ingatlanját, meg fog emelkedni az adója, így ő is emelni fog a bérleti díjon” – fejtette ki Barabás Csaba.
A Székelyföldi Vállalkozói Szervezetek Fórumának (SZVSZF) tagszervezetei egy csíkszeredai sajtótájékoztatón ismertették az adóügyi változtatások várható negatív hatásait a gazdasági szereplőkre. Szerintük munkahelyek, vállalkozások szűnhetnek meg a kirótt pluszterhek miatt. „Nagyon rövid idő alatt fogadta el a kormány az adótörvénykönyv módosítását, kevés időt biztosítottak a közvitára, így már csak utólag tudunk reagálni a változtatások bevezetésére” – nehezményezte Márk-Csucsi Róbert, a Csíki Vállalkozók Egyesületének.
A Székelyföldi Vállalkozói Szervezetek Fóruma közel 1400 vállalkozást és több mint 15 ezer alkalmazottat képvisel, és határozottan elutasítja az adózással, valamint mikro- és egyéni vállalkozásokkal összefüggő rendelkezéseket, felhívva a döntéshozók figyelmét az együttműködés, a párbeszéd és közös munka fontosságára.
Az adótörvénykönyv módosításainak egy része már augusztus 1-jétől életbe lép, a többit pedig 2023. január 1-jétől vezetik be.
(Illusztrációk forrása: Forum Cogitorium)