Nem jutottak dűlőre bukaresti sajtóinformációk szerint a két koalíciós partner, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői csütörtöki ülésükön a választások összevonásával kapcsolatban.
A 2024-es választások menetrendjéről és a választások egy részének esetleges összevonásáról szóló egyeztetések hétfőn folytatódnak az Agerpres hírügynökség jelentése szerint. Mint ismert, az egyik mérlegelt változat az európai parlamenti és az önkormányzati választások összevonása, amelyről már több uniós tagállamban megszületett a döntés.
Nicolae Ciucă PNL-elnök múlt héten úgy nyilatkozott, hogy a helyhatósági és az EP-választások összevonása növelné a választási részvételt. Marcel Ciolacu kormányfő, a szocialisták elnöke múlt szerdán kijelentette: az a biztos, hogy június 9-én európai parlamenti választások lesznek Romániában, és alakulatának frakciói egyelőre nem szavaznak meg a választások összevonásával vagy elhalasztásával kapcsolatos tervezeteket. Azt is megjegyezte, hogy egyelőre semmiféle forgatókönyv nem létezik ezzel kapcsolatban.
A miniszterelnök közlése szerint a PSD országos politikai tanácsának ülésén csak az merült fel: a választások összevonása esetén mielőbb rögzítsék a választások menetrendjét, hogy a parlamenti többség időben szavazhasson a szükséges jogszabályokról.
Csoma Botond, az álellenzéki RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a hét elején úgy vélekedett: kaotikus állapotokat idézne elő Romániában az önkormányzati és az európai parlamenti választások tervezett összevonása. Szerinte a PNL azért ragaszkodik az összevonáshoz, hogy polgármesterei mozgósítani tudják a választókat, és ne szoruljanak a harmadik helyre a szélsőnacionalista AUR mögé, a PSD pedig azért nem ellenzi, mert nem érdeke, hogy a PNL nagyon meggyengüljön, ha 2025-től is a liberálisokkal akar tovább kormányozni. Az RMDSZ szempontjából egyelőre nem egyértelmű, jó vagy rossz lenne az összevonás, ugyanakkor a magyar párt inkább más választásokat vonna egybe.