Ciprian Dobre személyében új prefektust neveztek ki Maros megyébe, míg Vasile Liviu Oprea a megüresedett alprefektusi tisztséget tölti be az RMDSZ-es Nagy Zsigmond mellett.
A marosvásárhelyi Dobre 2005 és 2008 között volt a román kormány területi képviselője a közép-erdélyi megyében. A Nemzeti Liberális Párt 52 éves politikusa a PNL megyei szervezetét is vezeti. 2008–2012 között Maros megyei parlamenti képviselő, 2012–2016 között a Maros megyei önkormányzat elnöke volt. 2016-ban a korrupcióellenes ügyészség (DNA) csúszópénz elfogadása, pénzmosás és hivatali visszaélés gyanúja miatt indított eljárást ellene, amelyet 2020-ban eredménytelenül lezártak. Magyarellenes politikusként ismert.
Az alprefektussá kinevezett Vasile Liviu Oprea állatorvos a megyei állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági igazgatóságnál dolgozott. Korábban, a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányzása idején prefektus és alprefektus is volt. Ő sem barátja és tisztelője a magyaroknak.
Maros megyében azután kellett új prefektust és alprefektust kinevezni, hogy Marcel Ciolacu kormányfő pénteken leváltotta Mara Togănelt és egyik helyettesét, Nicolae-Florin Pălășant a marosbárdosi gondozóotthonban múlt héten feltárt embertelen körülmények miatt. (Tipikus balkáni történet: a nő „benyújotta lemondását a Facebookon” a prefektusi tisztségről, napokkal azután, hogy a kormányfő menesztette őt…)
A Jogi Forrásközpont (CRJ) nevű civilszervezet múlt csütörtökön előzetes bejelentés nélkül tett látogatást a Re-Min Egyesület által működtetett marosbárdosi szociális központban, ahol hét gondozottat a létesítmény alagsorában építési törmelékek között, piszkosan és alultáplált állapotban talált, fekáliával és vérrel szennyezett matracokon feküdtek. Két súlyos állapotban lévő embert egy három négyzetméteres, levegőtlen, sötét szobában helyeztek el a „gondozóik”.
A miniszterelnök felrótta a kormány területi képviselőinek, hogy a Románia-szerte elrendelt, egy héttel korábban tartott ellenőrzések során nem tárták fel a rendellenességeket, ezért kérte a menesztésüket. (Felmerült a gyanú, hogy sehol az országban nem végezték el tisztességesen az elrendelt ellenőrzéseket, Romániában ugyanis az „ellenőrök” is épp olyan korruptak, mint az „ellenőrzöttek”.)
A marosbárdosi gondozóközpont ügyében ügyészségi vizsgálat indult, egy rendőrt és másik két embert – egyikük a marosvásárhelyi börtön alkalmazottja – előzetes letartóztatásba helyeztek. A három gyanúsítottat bűnszervezet létrehozásával és emberkereskedelemmel gyanúsítja a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészég (DIICOT). A román állami hírügynökség ma közölte, hogy az ügyben négy rendőr ellen zajlik fegyelmi eljárás.