Újabb román nacionalista kirakatintézkedés

Romániában szórólapokon kell majd osztogatniuk a nemzeti ünnepségek szervezőinek a román himnusz kinyomtatott szövegét. Már nem tudják, mit találjanak ki a hőbörgő balkáni politikusok.

Az erről szóló nevetséges törvénymódosítást ma fogadta el a bukaresti képviselőház. Romániában minden olyan rendezvényen, ahol eléneklik a himnuszt, az ünnepségek szervezőinek kell majd gondoskodniuk arról, hogy a résztvevők helyesen énekeljék annak szövegét.

A balkáni országban 1989 decemberében vált a kommunista önkényuralmat elsöprő forradalom, majd az ország sokadik himnuszává Andrei Mureșanu erdélyi forradalmár költő – egy besztercei születésű brassói tanító – 1848-ban írt Deșteaptă-te, romîne (Ébredj, román) kezdetű verse, amelynek eredeti címe Răsunet (a kéziratban „Unu răsunetu”). A makedoromán (cincár) Anton Pannt tartják a dallam szerzőjének, de erről máig vita folyik szakmai berkekben.

A román nemzeti jelképek használatát szabályozó, 1994-ben elfogadott törvény melléklete szerint a 11 versszakból álló himnusznak a csonkított (az első három és az utolsó szakaszra korlátozott) változata is használható a hivatalos ünnepeken, nemzetközi diplomáciai eseményeken, a román válogatott részvételével zajló nemzetközi sportrendezvényeken, katonai szertartásokon, parlamenti ülésszakok elején, illetve az iskolákban.

A mostani törvénymódosítást kezdeményező szocialista politikusok szerint azonban sokszor a himnusz rövidített változatának eléneklése is gondot okoz, a nép egyáltalán nem vagy csak hozzávetőlegesen ismeri a himnusz szövegét. Az indoklás szerint a jogszabály azt célozza, hogy minél többen tanulják meg a himnuszt, „érvényt szerezve ezáltal annak az alkotmányos rendelkezésnek, amely nemzeti jelképpé nyilvánítja az ország himnuszát”. Megoldásképpen a törvénymódosítás előírja, hogy a rendezvényszervezők a belépőjegyekhez, illetve meghívókhoz csatolt nyomtatott szórólapokon vagy kivetítőkön tegyék hozzáférhetővé a himnusz rövidített (négy versszakos) változatának szövegét. Ennek elmulasztása kihágásnak minősül, amiért 2500-5000 lejes (195 ezer és 390 ezer forint közötti) bírság szabható ki.

A román parlament rövid időn belül immár másodszor módosította a nemzeti jelképekről szóló törvényt. Klaus Iohannis államfő egy hónapja hirdette ki azt a jogszabályt, amely szerint az állampolgárok kötelesek tiszteletet tanúsítani Románia nemzeti zászlaja és himnusza iránt, és semmilyen módon nem sérthetik meg ezeket. A törvény megszegését két- és négyezer euró közötti bírsággal büntetheti a rendőrség vagy a csendőrség.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Beomlott egy falusi iskola mennyezete Dél-Erdélyben

Következő hír

A Barabás Miklós Céh kolozsvári csoportjának éves kiállítása

Related Posts
Total
0
Megosztás