Több mint négyezer ukrán menekült dolgozik Romániában, az általuk alapított cégek száma pedig meghaladja a százötvenet; az ukrán állampolgárok tulajdonában levő cégek 20 százalékát az idén alapították – írta kedden a bukaresti sajtó.
A kelet-európai háború kitörése óta Romániába érkezett több mint kétmillió ukrajnai menekült elsöprő többsége csak átutazott a balkáni országon, főleg Magyarország felé, egy részük azonban hosszabb távú tartózkodást tervez. A bukaresti munkaügyi tárca adatai szerint jelenleg közel 6500 ukrán állampolgár dolgozik az országban, közülük 4300-an háborús menekültek. A legtöbb menekült a feldolgozóiparban, az építőiparban, a vendéglátóiparban, és kiskereskedelemben helyezkedett el.
Vannak olyanok is, akik vállalkozóként próbálnak jövedelemhez jutni: július végéig 166 ukrán tulajdonban levő céget jegyeztek be Romániában, közülük 152-t a háború kitörése után. Ezek többsége az informatika, a szállítás, a kereskedelem, a tanácsadás és az építkezés területén működik.
Az ukrán tőke szerepe ugyanakkor elhanyagolható a román gazdaságban: összesen 860 ukrán cég működik Romániában, ezek közel 20 százalékát idén jegyezték be, de a legtöbbjük nem tőkeerős. Másfelől az egyik legnagyobb román édességgyártó, a Kandia Dulce igazgatója, Dragoș Militaru szerint a Romániába érkező háborús menekültek tömegei, ha kis mértékben is, de hozzájárultak a lakossági fogyasztás növekedéséhez, pénzt hoztak az országba.
Azt viszont már nem feszegette a végletekig ukránbarát (mert oroszellenes) román média, hogy a „vállalkozó és költekező menekültek” tömegeivel együtt megérkezett-e már milyen mértékben vetette meg a lábát az országban a közismerten „világhírű” ukrán alvilág.