Brüsszel folytatná a háborút és a fegyverszállításokat, a magyar miniszterelnök azonban fegyverek helyett békét akar. Egy kiszivárgott levél szerint Orbán Viktor javasolta az Európai Uniónak, hogy az Amerikai Egyesült Államok politikáját kövesse inkább, és kezdjen közvetlen tárgyalásokat az orosz vezetéssel a békéről – írta a Magyar Nemzet.
Orbán Viktor miniszterelnök azt kéri Antonio Costától, az Európai Unió Tanácsának elnökétől, hogy a március 6-ra összehívott brüsszeli csúcson a tagállamok állam- és kormányfői ne fogadjanak el írásbeli következtetéseket Ukrajnáról – írja a budapesti sajtó a levélre hivatkozva. Az írásbeli következtetések azokat a határozatokat jelentik, amelyeket az EU-s tagállamok vezetői adnak ki a csúcstalálkozók után. Az Európai Bizottság később ennek alapján megszervezi a szövegben foglaltak végrehajtását.
A miniszterelnöki levelében az áll, hogy Orbán Viktor semmiképpen sem tudja támogatni a következtetések tervezetében foglaltakat, és a szöveg olyan távol áll attól, amit el tudna fogadni, hogy nem látja értelmét az alakításának vagy a módosításról szóló alkudozásnak.
A tervezet szerint az EU újabb fegyvereket adna Ukrajnának, egy 20 milliárd eurós új alap terhére. Légvédelmi eszközök, lövedékek, rakéták átadása szerepel többek között a szöveg első, 27-én kiszivárgott változatában. Orbán Viktor a levélben azt javasolja, hogy az Európai Unió az USA politikáját kövesse inkább, és kezdjen közvetlen tárgyalásokat az orosz vezetéssel a békéről. A magyar miniszterelnök javaslatai között szerepe az is, hogy az EU legfeljebb az ENSZ Biztonsági Tanácsa 24-i határozata mellett álljon ki, ami általában a háborús feleket békekötésre szólítja fel anélkül, hogy agresszornak nevezné vagy elítélné Oroszországot.
Közben a romániai magyar sajtó azt sietett közölni, hogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök ma szinte titokban Budapesten járt, ahol sikerül találkoznia Orbán Viktorral. Ezzel gyorsan el is dicsekedett a saját Facebook-oldalán, anélkül, hogy elárulta volna, miről volt szó. Nyilván azért utazott a magyar fővárosba, hogy elmagyarázza a tragikomikus romániai belpolitikai helyzetet és megindokolja pártja szerencsétlen közreműködését a bukaresti „monstruózus koalícióban”. Orbán a maga során nem ejtett egy szót sem a közösségi oldalán a találkozóról.