Nem rendült meg az RMDSZ kormánypozíciója

Hetek óta magyarellenes hisztéria jellemzi a román sajtó nagyobbik felét. Novák Katalin erdélyi látogatása előtt a bukaresti külügyminisztérium is csatlakozott a hangulatkeltéshez egy olyan nyilatkozattal, amely a magyar köztársasági elnöknek a határon túli magyarok képviseletére vonatkozó kijelentését kifogásolta. A tárca annak ellenére fogalmazta meg bírálatát, hogy korábban Klaus Iohannis román államfő is hasonló kijelentéseket tett az ország határain kívül élő románokkal kapcsolatban – írja a Magyar Nemzet.

Az ellenzéki, magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) Novák Katalin vizitjének apropóján azt követelte a kormánykoalíció két nagyobbik pártjától: zárják ki az együttműködésből a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget. A bukaresti sajtóban eközben egyre gyakrabban jelennek meg olyan uszító írások, amelyek az RMDSZ-t azért tekintik „nemzetbiztonsági veszélynek”, mert szoros kapcsolatot tart fenn az „oroszbarát” magyar kormánnyal.

Bár egyes román hírportálok néhány nappal ezelőtt arról számoltak be, hogy a kormánykoalíción belül egyre erősebbek azok a hangok, amelyek a Magyarország irányából érkező „revizionista megnyilvánulások” miatt az RMDSZ kizárását sürgetik a hatalmi pozícióból, a legutóbbi koalíciós egyeztetésen szóba sem került ez a kérdés. Nem volt a terítéken egyetlen olyan „magyar ügy” sem, amely az utóbbi napokban nagy sajtóvisszhangot kapott. Értesüléseink szerint egyes szocialista, valamint nemzeti liberális politikusok szívesen látnák a kormányon kívül az RMDSZ-t, a PSD és a PNL vezetői részéről viszont nincs szándék a koalíció összetételének módosítására.

A gerjesztett magyarellenes hullám miatt ugyanakkor nem lesz egyszerű dolga az RMDSZ-nek, amikor az évek óta késlekedő kisebbségi törvény kerül napirendre. A tervek szerint a kormányprogramban is szereplő jogszabály tervezetét a parlament őszi ülésszakában nyújtanák be. Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője korábban azt nyilatkozta, hogy ebben a témában még a nyári szünet előtt terveznek egyeztetni román koalíciós partnereikkel, de az Erdélyi Magyar Szövetséggel is, amelynek két képviselője ül az RMDSZ húsztagú alsóházi frakciójában.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Kettős üzemanyagár: diszkriminálja az Orbán-kormány a határon túli magyarokat

Következő hír

Elégedetlenek az egészségügyi dolgozók

Related Posts
Total
0
Megosztás