Két év alatt több mint 30 ezerrel kevesebben iratkoztak be érettségi vizsgára Romániában. A hétfőn a román nyelv és irodalom kompetenciavizsgával elkezdődött, június 23-ig tartó megmérettetésre 126 ezer 12 osztályt végzett diák jelentkezett. A szakemberek szerint demográfiai mutatók állnak az érettségire jelentkezők számának csökkenése hátterében, de sokan a román tanügy, a romániai iskola és az érettségei dilpoma preszizsének csökkenését is okolják.
Több mint 126 ezer végzős diák iratkozott be az idei nyári érettségire, amely hétfőn kezdődött a kompetenciavizsgákkal. Az oktatási minisztérium közlése értelmében összesen 126 454-en jelentkeztek a vizsgára, közülük 111 329-en ebben az évben végezték el a középiskolát, 15 125-en korábbi évfolyamok végzősei. Két év alatt országos szinten 30 ezerrel csökkent az érettségizők száma, hiszen tavaly 133 663-an, egy évvel korábban 155 639-en iratkoztak be a végzősök megmérettetésére.
Az oktatási minisztérium RMDSZ-es államtitkára szerint demográfiai mutatók állnak a csökkenés hátterében, azért jelentkeznek kevesebben a vizsgára, mert kisebb a diáklétszám. A romániai közoktatásban 2017 óta évről évre csökken a diákok száma, két évvel ezelőtt még meghaladta a 3 milliót a rendszerben levő gyerekek száma, erre a tanévre 2,9 millióra csökkent a számuk. Az idei végzős évfolyam diákjai közül országos szinten több mint 40 ezer diák nem iratkozott be az érettségire, az elmúlt négy év adatait figyelembe véve, a legtöbben idén döntöttek úgy, hogy nem méretkeznek meg a nyári szesszióban – derül ki az Edupedu.ro oktatási portál elemzéséből.
Az idei tanévben összesen 151 906 diák járt 12. osztályba, de egynegyedük be sem iratkozott az érettségi vizsgára. Az elemzés szerint az elmúlt években is tetten érhető volt, hogy több tízezer végzős diák nem is próbálkozott meg azzal, hogy megszerezze az érettségi oklevelet. A tavalyi érettségire valamivel több mint 34 ezer 12. osztályos diák nem iratkozott fel, egy évvel azelőtt pedig 27 500 végzős nem érettségizett.
A Kovászna megyei magyar főtanfelügyelő meglepően nagy számnak találja, hogy országos szinten a végzősök 26 százaléka idén nem iratkozott be az érettségi vizsgára. A székelyföldi megyében sokkal kisebb mértékű ez a jelenség, a végzősöknek csak a 15 százaléka nem vesz részt az érettségi nyári vizsgaidőszakában. Az esti tagozaton tanulók többsége úgy döntött, hogy nem méretkezik meg, vannak, akiknek pótvizsgázniuk kell, ők leghamarabb csak az ősszel próbálkozhatnak az érettségivel, és a szakközépiskolások közül is vannak, akik a nyári fordulóban nem érettségiznek.
Az érettségin a kompetenciavizsgák sorozata a román nyelv és irodalommal kezdődött, június 6-a és 8-a között mérik fel a vizsgázók tudását. Június 8–9-én az anyanyelvi kompetenciák szóbeli felmérése, 8–10-én a digitális kompetenciák felmérése, 14–16. között pedig a diákok idegennyelv-ismeretének felmérése zajlik. Az írásbeli vizsgák sorozata június 20-án kezdődik a román nyelv és irodalommal. Június 21-én a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, 22-én a választott tantárgyból, 23-án pedig anyanyelvből írásbeliznek az érettségizők. Az eredményeket június 27-én 12 óráig kell nyilvánosságra hozni, az óvások benyújtása 12 és 18 óra között történik. A végleges eredményeket július elsején teszik közzé. A sikeres vizsga feltétele a 6-os átlag, illetve a legalább 5-ös jegy megszerzése minden vizsgatárgyból.