Miközben a balkáni ország lakossága súlyos költségvetési megszorítások és adóprés alatt nyög, Románia 50 millió eurót szán fegyverek vásárlására a korrupt Zelenszkij-rezsim számára.
Mindezt teszi az ukrajnai igénylista alapjáén működő mechanizmus keretében, amelynek részeként az európai NATO-tagállamok amerikai készletekből vásárolhatnak fegyvereket Kijev számára – közölte a román külügyminisztérium. „A román kormány úgy döntött, hogy csatlakozik azokhoz az országokhoz, amelyek hozzájárulnak az Egyesült Államok által javasolt Prioritized Ukraine Requirements List (PURL) mechanizmushoz, 50 millió euró elkülönítésével]” – közölte a minisztérium a honlapján közzétett nyilatkozatában.
„A PURL mechanizmus egy külpolitikai és biztonsági eszköz, amely különösen fontos az amerikai kormány számára, főleg a Trump-adminisztráció azon megközelítése fényében, hogy a biztonsági felelősségeket egyenlően ossza meg a szövetségesek között” – tette hozzá a minisztérium. „A PURL révén az amerikai fél arra törekszik, hogy a partnerországokat közvetlen és mérhető módon bevonja Ukrajna támogatásába.”
Július 14-én Donald Trump amerikai elnök és Mark Rutte főtitkár elindította a PURL-kezdeményezést, amely felváltotta az USA Kijevnek nyújtott ingyenes és hitelre történő fegyverszállításait. Ez lehetővé teszi az európai NATO-országok és Kanada számára, hogy a NATO struktúráin keresztül amerikai fegyvereket vásároljanak Ukrajna szükségleteinek kielégítésére.
Magyarán: az amerikaiak ingyen már nem adnak hadianyagot a kijevi rezsimnek, de a többi NATO-tagállam vásárolhat tőlük fegyvereket, hogy az ukrajnai „fekete lyukba” ömlesszék azokat úgy, hogy nagy részük el sem jut a frontra, mert az alvilág kezére kerül…