Nem tarja magát bűnösnek sem az első-, sem a harmadrendű vádlott abban az ügyben, amelyben a magyar ügyészség szerint egy nemzetközi, magyar, lengyel, ukrán és román–orosz állampolgárokból álló bűnszervezet az Egyesült Arab Emírségekből rendszeresen, nagy mennyiségben szállított jogellenesen cigarettát Magyarország területére, a Debrecen Nemzetközi Repülőtéren keresztül.
Az elkövetők szállítmányaikkal összesen több mint 8,5 milliárd forint kárt okoztak a magyar költségvetésnek. A mai tárgyaláson az elsőrendű vádlott nem kívánt vallomást tenni, így korábbi vallomásait ismertették. Ezekben a férfi elmondta, mindig büszke volt magyarságára, kárpátaljai származására. Ő maga házasság révén került Magyarországra, de tartotta a kapcsolatot a kárpátaljaiakkal. A korábbi kihallgatásán azt mondta, nem követett el bűncselekményt, és szerinte a vádiratból nem is derül ki pontosan, hogy milyen törvénytelenséget követett el. Azt hazudta, hogy nem is ismer vámosokat…
A harmadrendű lengyel vádlott szintén ma állt – távmeghallgatás útján – a bíróság elé, és tolmács segítségével tett vallomást. Ebből kiderült, hogy szóban forgó események idején szállítási brókerként dolgozott egy repülőgépes szállítmányozással foglalkozó cégnél. Azt mondta, az ügyészség nem érti, mit jelent ez a munka: ő áll kapcsolatban a szállítani akaró cégekkel és a repülőterekkel, és megszervezi az áruk útját, de fizikailag nem találkozik a szállítmányokkal. Tagadta, hogy cigarettacsempészet miatt vette volna fel a kapcsolatot a debreceni repülőtérrel. Azt állította, hogy a magyar vádhatóság importként tekint arra, ami valójában tranzitáru volt, így a „cucc” vámmentesnek tekinthető, tehát nincs bizonyíték rá, hogy a magyar államot megkárosították. Továbbá arcátlanul tagadta, hogy ismerné a többi vádlottat.
A másod- és negyedrendű vádlottak ismeretlen helyen tartózkodnak.
Az ügy egyes szálai Ukrajnáig, egész pontosan a sötét üzelmeiről híressé vált Baloga-klánig érhetnek. Ismeretes, hogy a klán feje Viktor Baloga, akiről olyan hírek is terjednek, hogy már magánhadsereget hozott létre. Ráadásul emberei beépültek az ukrán fegyveres és rendvédelmi erők kötelékébe. A vezetőn kívül a család több tagja is ki van már tiltva az Európai Unióból. Viktor Balogának sikerült bejuttatnia a kárpátaljai vámszolgálat élére egykori beosztottját, M. Tovtot, amivel egy időre biztosította magának az ellenőrzést az ukrán–magyar határon folyó csempészet felett.
De amikor csak tehette, akkor a saját embereit állította a határra, a debreceni bűnper első számú vádlottja is főtisztként teljesített szolgálatot a határ ukrán oldalán. Viktor Baloga testvére, Pavel Baloga – akit szintén kitiltottak az EU-ból – is tartotta a kapcsolatot az első számú vádlottal, amikor az ukrán tisztként szolgált a határon.
Viktor Baloga ismert arról, hogy komoly kapcsolatai vannak a felsőbb körökkel, többek között Igor Kolomojszkijal, Dnyitropetrovszk volt kormányzójával is, a két fél gyakran találkozik egymással. Bármi történik Kárpátalján, ahhoz Kolomojszkijnak köze van. A maffiózót és érdekeltségeit már 2021-ben szankciókkal sújtotta az USA korrupciós ügyek miatt.
Ugyancsak a magyarellenes Baloga-klán nevéhez fűződik a munkácsi Turul-szobor három évvel ezelőtti ledöntése.