Kölcsey Ferenc kivételes emberi és erkölcsi nagysága a mai napig példamutató minden magyar embernek, hozzá hasonlóan mi is hűek maradunk elveinkhez – jelentette ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára a partiumi Sződemeteren.
Szilágyi Péter a Himnusz írójának Szatmár megyei szülőfalujában részt vett a hagyományos Kölcsey-megemlékezésen, amelyet 33. alkalommal tartottak meg a református templom udvarán, négy nappal a költő, politikus és nyelvújító, a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja, a Kisfaludy Társaság alapító tagja születésének (1790. augusztus 8.) évfordulója előtt. Beszédében kijelentette: Kölcsey Ferenc emléke azt üzeni, hogy a magyarságnak ki kell állni az általa képviselt értékek és elvek mellett, még akkor is, ha ezzel szembemegy a hatalmasságok akaratával.
Kölcseyhez hasonlóan mi is hűek maradunk elveinkhez, és továbbra is kiállunk a béke, a nemzeti szuverenitás és a határon túli magyar közösségek érdekeinek védelme mellett – szögezte le a politikus. Hangsúlyozta, hogy Kölcsey személyében nemcsak a költőre, hanem a kiváló politikusra, filozófusra, műfordítóra és hazafira is emlékezik a magyarság, ugyanis szerteágazó tudásának, társadalmi szerepvállalásának köszönhetően a reformkor legkiemelkedőbb alakja volt. „Ez a törékeny test rabságába esett erős lélek rendíthetetlen jellemével és erkölcsi szilárdságával páratlan tiszteletet vívott ki magának kortársai körében” – emlékeztetett Szilágyi. Felidézte, hogy Kölcsey Szatmár vármegye követeként a pozsonyi országgyűlés legtekintélyesebb politikusai közé emelkedett, a haladásért harcoló ellenzék vezető szónoka és a jobbágyfelszabadítás elkötelezett híve volt. Személyiségét az az esemény mutatja be legkiválóbban, amikor követként azt az utasítást kapta, hogy forduljon szembe a jobbágyfelszabadítás ügyével, de inkább lemondott követi megbízásáról, minthogy megtagadja elveit. „Ez a lépése az elvhűség legigazibb példája volt” – mutatott rá a helyettes államtitkár. Emlékeztetett arra, hogy Kölcseynek az országgyűlésből való távozása gyásznap lett, az egész nemzet hatalmas veszteségként élte meg.
A szónok szerint amikor a magyarság Kölcseyre emlékezik, akkor a kivételes hazafira emlékezik, aki minden erejével és tudásával a nemzet megmentésén dolgozott, akinek a kétszáz évvel ezelőtt írt Himnuszt köszönheti, és aki hátrahagyott öröksége által nemzedékeket erősített meg nemzeti öntudatukban és nevelt hazaszeretetre a Kárpát-medencében és a diaszpórában egyaránt. Zárszóként saját kormánya nemzetpolitikáját méltatta.
A megemlékezésen Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke tartott áhítatot, de szót kapott Simon István Előd, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának konzulja is. A koszorúzással egybekötött rendezvényt a Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület szervezte meg a sződemeteri református egyházközség, az RMDSZ tasnádi szervezete és a tasnádi önkormányzat támogatásával.
Legutóbb áprilisban emlékeztek meg a Partium Romániába esett részében Kölcsey Ferencről, amikor is Nagykárolyban felavatták a költő emlékművét, Győrfi Lajos szobrászművész alkotását. Az akkori eseményt a román ultranacionalisták és sajtójuk botránykeltésre, magyarellenes kirohansáokra használták fel, itt is írtunk erről: https://www.ehir.ro/megzavartak-a-roman-ultranacionalistak-a-nagykarolyi-szoboravatast/