A kijevi rezsim hamis híreket terjeszt az orosz kézre került ukrán atomerőművekről

A kijevi vezetés hamis híreket terjeszt az orosz kézre került csernobili és zaporizzsjai atomerőműben keletkezett károkról – közölte ma Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő. Hangsúlyozta, hogy minisztériuma videó- és fényképfelvételekkel rendelkezik, amelyek bizonyítják, hogy alaptalanok a kijevi rezsim vádaskodásai, amelyek egyebek mellett a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Rafael Grossi főigazgató által vezetett küldöttsége Ukrajnában tett látogatásával összefüggésben is terjednek. Grossi egy bécsi sajtótájékoztatón elmondta, hogy bár megemelkedett, de nem lépte túl a megengedett határértéket a radioaktivitás mértéke az orosz csapatok által helyben elvégzett földmunkák nyomán.

Zaharova felidézte, hogy az ukrán vezetés ismételten fosztogatásokról számolt be a csernobili atomerőműben, illetve az Ekocentr nevű központi kutatólaboratórium területén, valamint megnövekedett sugárzási szintről az orosz csapatok ott tartózkodása idején. „Mindemellett Kijev nem beszél arról, hogy diverzánsai elvágták az áramellátástól a létesítményt. Az áramszolgáltatás helyreállítását Oroszországnak és Fehéroroszországnak kellett elvégeznie” – ismertette Zaharova. A megbízható információkat a létesítmények területén uralkodó valós helyzetről nem egyszer a NAÜ-n keresztül ismertették erre a célra közzétett orosz információs körlevelekben –tette hozzá a szóvivő.

Zaharova kiemelte, hogy a nukleáris létesítményeket az orosz csapatok azért vonták ellenőrzésük alá, hogy biztosíthassák védelmüket a térségben zajló katonai művelet idején. Hozzátette: ezen felül attól tartottak, hogy ukrán harcosok hatolnak be az atomerőművekbe, ahogy az március 4-én történt a zaporizzsjai atomerőműnél. Közölte, hogy a csernobili atomerőmű ellenőrzését március 31-én átvételi jegyzőkönyv alapján adták át az orosz erők a létesítmény ukrán személyzetének. Zaharova szerint a dokumentumban az ukrán atomerőmű vezetése nem emelt semmilyen kifogást az orosz csapatok ellen.

A szóvivő ugyanakkor sérelmezte, hogy az ukrán kormányerők másfél hónapon keresztül fogva tartották az orosz Roszatom állami atomenergetikai konszern négy alkalmazottját, és keményen bánt velük az Ukrán Biztonsági Szolgálat. A négy szakembert fogolycsere útján sikerült kiszabadítani.

A londoni külügyminisztérium szintén ma közölte, hogy egy brit állampolgár meghalt, egy másik eltűnt Ukrajnában, de a körülményeket elhallgatták. A Sky News brit hírtelevízió ugyanakkor arról számolt be, hogy mindketten az ukrán fegyveres erők oldalán harcoltak az orosz invázió ellen. Az nem derült ki egyelőre, hogy zsoldosokként vagy önkéntessekként.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Őrült beszéd, és nincs benne semmi rendszer

Következő hír

Egyre több cég kerül bajba Romániában az előző évhez képest

Related Posts
Total
0
Megosztás