A nemzetközi sajtó figyelmét is igyekszik felhívni a Magyar Nemzeti Médiaszövetség azzal a közleménnyel, amellyel Márki-Zay Péter Fonyódon elmondott kijelentésére reagál. Az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje szerint „a baloldali szövetségben külön-külön, de egyaránt képviselik a kommunistákat és a fasisztákat”.
A baloldal a kommunistákat és a fasisztákat is képviseli – ez derül ki abból a beszédből, amelyet a baloldal miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter Fonyódon kampányolva mondott el. Az elhangzottakra a Magyar Nemzeti Médiaszövetség is reagált egy közleménnyel hétfő reggel. A szövetség a hazai és a nemzetközi sajtó figyelmét igyekszik felhívni arra, hogy ilyen politikai megnyilvánulás ma Magyarországon vállalhatatlan.
„A Magyar Nemzeti Médiaszövetség felháborítónak és elfogadhatatlannak tartja, hogy Márki-Zay Péter baloldali miniszterelnök-jelölt fonyódi fórumán kijelentette: a baloldali szövetségben külön-külön, de egyaránt képviselik a kommunistákat és a fasisztákat” – olvasható a közleményben, amely így folytatódik: „Felszólítjuk egyben a magyarországi helyzetre máskor oly fogékony nemzetközi sajtót, hogy foglalkozzanak a baloldali jelölt kijelentéseivel.”
Az MNMSZ megdöbbentőnek és visszataszítónak tartja, hogy harminc évvel a rendszerváltoztatás után és hetven évvel a második világháború befejezése után ma egy választásokon induló politika szövetség miniszterelnök-jelöltje képviselni kívánja az elnyomó, emberiességellenes és oly sok szenvedést okozó fasiszta és kommunista eszméket. „Felhívjuk a nemzetközi sajtót, különösen a DPA német hírügynökséget, a BBC-t és a Deutsche Welle német közszolgálati médiumot, hogy hitelesen és pontosan tájékoztassák közönségüket a baloldali miniszterelnök-jelölt kijelentéséről, hitelesebben és pontosabban, mint tette azt például a német hírügynökség Orbán Viktor miniszterelnök évértékelőjéről, amikor tényként kezeltek egy el sem hangzott állítást.”
Ezzel az MNMSZ arra utalt, hogy a nemzetközi sajtó – beleértve a jórészt magyarellenes románt is – olyat adott Orbán szájába, amit nem mondott el a szombati országértékelőn. Így például több román hírportál is azzal a címmel számolt be a magyar miniszterelnök szombati beszédéről, hogy a az „radikális álláspontra” helyezkedett, és „először helyezte kilátásba Magyarország kilépését az Európai Unióból”.
A magyar miniszterelnök valóban elismerte, hogy a jelenlegi magyar kormány és az EU vezetői Brüsszelből máskép látják a család- és bevándorláspolitikát, vagy mást jelentenek a számukra a keresztény értékek, mint amit a magyar kormány felvállal, de olyat nem mondott, hogy Magyarország kilépne az unióból. Sőt a NATO és az EU egységének megerősítésére szólított fel.
A román média az Agerpres állami hírügynökség jelentését vette át, amely a maga során a DPA német hírügynökségtől „inspirálódott”. Az álhír-lavinát elindító német cikkre Kovács Zoltán, a magyar kormány nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára úgy reagált, hogy miközben a hazug hírt folyamatosan futtatják a nemzetközi sajtóban, a „független tényellenőrök” ilyenkor nincsenek sehol…