A legfelsőbb szinten tett ígéretek, valamint a marosvásárhelyi tanács 2023. augusztus 31-i 326-os határozata ellenére sincs kilátás arra, hogy megnyugtató módon alakuljon a marosvásárhelyi katolikus gimnázium (volt II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum) helyzete.
Bár az említett tanácsi határozat minden korábbi prefektusi kifogást orvosolt, a Maros Megyei Tanfelügyelőség – amely a bukaresti oktatási minisztérium meghosszabbított karja – vezetőtanácsa visszautasította az átszervezési javaslatot a Bolyai Farkas Elméleti Líceumtól való különválásra és egy teológiai, reál és humán szakos különálló római katolikus elméleti középiskola létrehozására.
A tanfelügyelőség vezetőtanácsa a december 20-i 39-es számú elutasító határozatát erősítette meg a december 28-án hozott felterjesztésével, amelyet a megye tanintézeteit érintő egyéb ellentmondásos esetekkel (visszautasítások vagy jóváhagyások) együtt január 3-án az oktatási minisztériumba továbbított, hogy a legfelsőbb fórum határozzon a megoldásról.
A vezetőtanács – amiben magyarok is vannak – a katolikus gimnázium kiválására vonatkozó elutasító véleményét (11–3 arányban) a 2023. évi 198-as új tanügyi törvény 9. és 14. cikkelyére való hivatkozással fogalmazta meg, a jogszabály előírásai alapján ugyanis az átszervezés olyan esetekben lenne indokolt, ha szükség lenne az oktatáshoz és a szakképzéshez való egyenlő hozzáférés biztosítására, továbbá ha hatékonyabbá kellene tenni és meg kellene őrizni a magas mércét az oktatási szolgáltatások terén.
A tanfelügyelőség vezetőtanácsa úgy értékelte, hogy a Bolyai Farkas líceum szétválasztással való átszervezése egy új oktatásügyi egység létrehozása érdekében egyik törvényes előírásba sem illeszkedik be, mivel a jelenlegi helyzetben mindkettő biztosított: a Bolyai ugyanis a város egyik legjobb eredményeket felmutató iskolája. Ami viszont a pénzügyi források hatékony felhasználását illeti, egy új oktatási egység létrehozása a kiadások növekedését jelentené, mivel új állásokat (igazgató, főkönyvelő stb.) kellene létrehozni. A diákok létszáma pedig az átalakítással sem változna. A vezetőtanács az oktatásügyi minisztérium jogi és ellenőrző igazgatóságának a 2022. évi 124-es átiratára hivatkozik, amely szerint a törvényes előírások alapján nem indokolt a szétválasztás.
A tanfelügyelőségi határozatban olvasható továbbá, hogy az intézmény vezetőtanácsa nem fogadhatja el Marosvásárhely polgármesterének érveit, aki a városi tanács 2023. augusztus 31-i határozatára hivatkozik, amelyet azonban még az önkormányzat jegyzője sem ellenjegyzett! A továbbiakban utalnak a prefektúra által emelt kifogásokra, a korábbi (2022. évi 303-as) tanácsi határozatra, amely véleményük szerint nem rendelkezett a szakbizottságok beleegyezésével sem, és amelyet bírósági határozat is érvénytelenített.
A fentieken kívül a megyei tanfelügyelőség vezető testülete nem értett egyet a 326-os tanácsi határozatban megfogalmazott további javaslatokkal sem, ami a város egy szaklíceumának a megszüntetésére és három szakközépiskolának két másik szakközépiskolával való összevonására vonatkozott.
A szaktárcának január 8–15-e között kell elbírálnia és döntenie a tanfelügyelőség vezetőtanácsának határozatáról a katolikus iskolán kívül a megye közoktatási intézményeit érintő többi kérdésben is.
Egyértelmű, hogy a többségi romáság által dominált, nemzetállami politikával átszőtt Maros Megyei Tanfelügyelőség ott tart be az RMDSZ-vezetésű Marosvásárhely önkormányzatának, ahol csak tud, a jelen politikai helyzetben pedig csoda lenne, ha a bukaresti szaktárca felülbírálná saját megyei kirendeltségét.
(Forrás: Népújság)