Az egyéjszakás perzsa–zsidó rakétaháborúról

Perzsák százai ünnepeltek Teheránban ma hajnalban, miután az iráni Forradalmi Gárda bejelentette, hogy drónok és rakéták százait indította izraeli célpontok ellen. Az éjszakai támadást visszaverték az izraeli légvédelmi rendszerek – állítják Jeruzsálemben. Vagyis az irániak azzal kérkednek, hogy elrettentő csapát mértek a zsidó államra, Izrael pedig azzal dicsekszik, hogy mindent hárított. A jelek szerint konszenzus van a harcoló felek között…

Az Izrael elleni éjszakai támadás „minden célját elérte” – mondta az iráni fegyveres erők főnöke ma, hozzátéve, hogy egyetlen városi vagy gazdasági központot sem vettek célba iráni drónok és rakéták. „Az Őszinte ígéret nevű hadműveletet tegnap este és ma reggel között sikeresen végrehajtották, és az minden célját elérte” – mondta Mohammad Bagheri tábornok a teheráni televízióban.

Közölte, hogy a két fő célpont „az a hírszerzési központ volt, amely a cionistáknak a szükséges információkat szolgáltatta” az iráni konzulátus április 1-jei damaszkuszi lerombolásához szükséges csapáshoz, valamint „a Nabatim légi bázis, ahonnan a bombázó F–35-ös gépek” felszálltak. „Ez a két központ jelentős károkat szenvedett és működésképtelenné vált” – állította. Mint ismert, a konzulátus elleni izraeli csapás az őrség hét tagját, köztük két magas rangú tisztet ölt meg.

„Nem áll szándékunkban folytatni ezt a műveletet, de ha a cionista rezsim bármilyen akciót hajt végre az Iráni Iszlám Köztársaság ellen, akár a mi földünkön, akár a hozzánk tartozó központokban Szíriában vagy máshol, a következő műveletünk sokkal nagyobb lesz, mint ez” – figyelmeztetett a magas rangú tiszt. Bagheri tábornok azt is elmondta, az iráni hatóságok üzenetet küldtek az USA-nak: ha együttműködnek Izraellel, akkor a bázisaik nem lesznek biztonságban.

Az Egyesült Államoknak több katonai támaszpontja is van a térségben. Az üzenetet a teheráni svájci nagykövetségen keresztül továbbították, amely a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok hiányában az amerikai érdekeket képviseli Iránban. Az állami televíziónak nyilatkozó Hosszein Szalami, a Forradalmi Gárda főparancsnoka azt mondta, hogy az éjszaka végrehajtott művelet „nagyobb léptékű is lehetett volna”.

Közben Daniel Hagari, az izraeli hadsereg (Cáhál) szóvivője ma reggel azt mondta, hogy az Izrael ellen indított rakéták és drónok kilencvenkilenc százalékát elfogták. A harminc robotrepülőgépből huszonötöt számoltak fel a levegőben, és a több mint százhúsz ballisztikus rakéta közül is csak néhány ért földet Izraelben, kisebb károkat okozva a Nabatim légibázison. Hagari hangsúlyozta, hogy a bázis továbbra is működik, a vadászgépek onnan továbbra is indulnak küldetéseikre.

A szóvivő szerint a legtöbb indítás Iránból történt, de kis részüket Irakból, Jemenből és Libanonból bocsájtották útra.  Azt állította, hogy Izrael és szövetségeseinek felderítő és elfogó rendszerei szinte teljesen felszámolták az Izraelbe indított rakéták és drónok százainak tömeges támadását, a mindössze 12 perces repülési idő alatt Izraelbe érő ballisztikus rakéta közül is csak néhány jutott át az izraeli határon. A mintegy kétszáz drón vagy robotrepülőgép közül egy sem jutott el Izraelbe.

Szavaiból az is kiderült, hogy Izrael állam területét és a Netanjahu-rezsimet nemcsak a Cáhál védi, hanem „az amerikaiak és szövetségeseik” is. Hagari kiemelte a „kivételes együttműködést Izrael és szövetségesei között”, de hangsúlyozta, hogy az incidens még nem ért véget. „További fenyegetések vannak folyamatban. A vezérkari főnök jóváhagyta a további lépések terveit.”

Szintén friss fejlemény, hogy az iszlamista Hamász elutasította az izraeliek fogolycserére és fegyverszünetre vonatkozó javaslatát, amelyet három ország, Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok képviselői közvetítettek. Ezeken az alkudozásokon derült ki, hogy nem csupán a Hamász tart fogva október 7-én elhurcolt túszokat a Gázai övezetben, hanem Izraelben is több száz palesztin van bebörtönözve, jogi eljárás és ítélet nélkül, többnyire ártatlanul, gyakorlatilag ugyanolyan túszként.

Az övezet lerohanása és végigpusztítása előtt Gázában kormányzó Hamász ragaszkodik a teljes tűzszünethez, vagyis a háború befejezéséhez, és az izraeli hadseregnek a Gázai övezetből történő teljes kivonásához. Emellett a gázaiaknak nyújtott humanitárius segélyek növelését, valamint az övezet északi részéből elüldözöttek visszatérését követelik.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Már temeti a Csíki Sört a dollármédia

Következő hír

Tőkés Lászlóról a finn fővárosban

Related Posts
Total
0
Megosztás