Az Orbán–Iohannis-találkozót hiányolta a román média

Élőben közvetítette a bukaresti közszolgálati televízió hírcsatornája Klaus Iohannis budapesti látogatásának két mozzanatát is: a katonai tiszteletadás által kísért fogadtatást és a Novák Katalin köztársasági elnökkel közös sajtótájékoztatót – írta a Magyar Nemzet, amely a magyarországi sajtóorgánumok többségéhez hasonlóan „J”-vel írja a román  elnök családnevét, holott az minden hivatalos iratában Iohannisként szerepel.

A román média nagy teret adott a látogatásnak, kiemelve, hogy tizennégy évvel ezelőtt járt legutóbb román államfő (Traian Băsescu) Magyarországon. Több hírportál és televíziós tudósítás hiányolta Iohannis találkozóját Orbán Viktor miniszterelnökkel. Egyes beszámolók szerint a magyar kormányfő „megfutamodott” a román elnökkel való tárgyalás elől. Számos tudósítás – ezek közül jó néhány helyszíni – egyszerűen „megfeledkezett” arról, hogy Orbán Viktor kedd óta Grúziában tartózkodott hivatalos látogatáson. De olyan híradások is voltak, amelyek szerint a magyar miniszterelnök éppen azért szervezett egy grúziai utat, hogy elkerülje a megbeszélést Iohannisszal. Azt az egyszerű tényt teljesen figyelmen kívül hagyták, hogy a román köztársasági elnököt a protokolláris rangban  neki megfelelő (románul: omolog) magyar politikus, a magyar köztársasági elnök fogadta Budapesten.

A beszámolók címben emelték ki Novák Katalin kijelentését, miszerint a magyar kisebbség támogatása hozzájárul Románia fejlődéséhez, ezért kölcsönös érdek a feszültségek csökkentése azok szítása helyett. Értelemszerűen Románia Schengen-tagsága, illetve annak esélye is hangsúlyosan szerepelt a tudósításokban. Címekben szerepelt Iohannis egyik újságírói kérdésre adott válasza, amelyben megjegyzi: Magyarországnak talán sikerül rávennie nyugati szomszédját – a schengeni bővítést blokkoló Ausztriát – álláspontja megváltoztatására.

Kiemelték továbbá a román államfő azon kijelentését, hogy nemrégiben jelentős földgázforrásokat találtak a Fekete-tenger romániai partja mentén, s reményeik szerint „ezt az erőforrást ki lehet használni a közeljövőben, és Románia Magyarországnak is releváns beszállítója lehet”.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Nem mindenki szurkol Izraelnek

Következő hír

Újabb kormányzati képmutatás Bukarestben

Related Posts
Total
0
Megosztás