Magyarország földrajzi atlaszát ajándékozta karácsonyra Balogh István magyar NATO-nagykövet Gordan Grlić-Radman horvát külügyminiszternek, amely a teljes Kárpát-medencét is ábrázolja – derült ki még szombaton, miután a horvát politikus arról posztolt a közösségi médiában, hogy sértőnek találja ezt, mert az atlasz úgymond utalásokat tartalmaz a történelmi Nagy-Magyarországra.
A műfelháborodás egyszerre nevetséges és targikomikus, hiszen a történeti földrajzsot nem lehet utólag meghamisítani. A Kárpát-medence, sőt egyes azon túli területek, valamint a Nyugat-Balkán jelentős része évszázadokon át a Magyar Királyság, illetve évtizedeken át az Osztrák–Magyar Monarchia felségterületei voltak. Amikor Nagy-Magyarország már létezett, akkor még aHorvátország, Szlovénia, Szlovákia, Románia, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Ukrajna nevű államok még nem voltak „kitalálva”.
A horvát külügyminiszter mindenesetre azt ígérte, hogy az atlaszról tárgyalni fognak Románia, Szlovákia és Szlovénia politikusaival is. A szlovén külügyminisztérium úgy kommentálta az ügyet, hogy fontos a hivatalosan elfogadott határok tisztelete. Vasárnap este a román külügyminisztérium is felocsúdott, azt állítva, hogy Bukarest már december 18-án értésre adta az ország NATO-nagykövetének közvetítésével, hogy nem helyesli a Nagy-Magyarország térképét tartalmazó földrajzi atlasz terjesztését. A románok szerint a provokatív nyilatkozatok és gesztusok nem járulnak hozzá a Románia és Magyarország közötti partnerségi kapcsolat megerősítéséhez. A két ország közös történelme maradjon a történészek kutatásának tárgya – írták egy közleményben.
A szlovén külügy szerint a kifogásolt atlasz egy 2021-ben kiadott angol nyelvű kiadvány, amely a National Atlas of Hungary sorozatban jelent meg. A kötet a Kárpát-medence történetét és térképeit mutatja be kellő tudományos igénnyel, és természetes, hogy Magyarország jelenlegi határain túli területeket is ábrázol.
Az esetről bezsámoló budapesti balliberális portál, a 24.hu cikkéhez Luminița Odobescu volt román külügyminiszter portréjával illusztrálta, holott a bukaresti diplomácia jelenlegi vezetője Emil Hurezeanu volt bécsi nagykövet, akinek egyébként semmi tekintélye sincs az európai diplomáciai körökben. Akárcsak elődje, ő is a saját mandátumát önkényesen és alkotmányellenesen meghosszabító államfő, Klaus Iohannis protezsáltja.