Bármelyik pillanatban lángokba borulhat egész Nyugat-Afrika

Niger’s National Council for the Safeguard of the Homeland (CNSP) Colonel-Major Amadou Abdramane (2nd R) is greeted by supporters upon his arrival at the Stade General Seyni Kountche in Niamey on August 6, 2023. Thousands of supporters of the military coup in Niger gathered at a Niamey stadium Sunday, when a deadline set by the West African regional bloc ECOWAS to return the deposed President Mohamed Bazoum to power is set to expire, according to AFP journalists. A delegation of members of the ruling National Council for the Safeguard of the Homeland (CNSP) arrived at the 30,000-seat stadium to cheers from supporters, many of whom were drapped in Russian flags and portraits of CNSP leaders. (Photo by AFP) / “The erroneous mention[s] appearing in the metadata of this photo by – has been modified in AFP systems in the following manner: [Colonel-Major Amadou Abdramane] instead of [Colonel-Major Amadou Adramane]. Please immediately remove the erroneous mention[s] from all your online services and delete it (them) from your servers. If you have been authorized by AFP to distribute it (them) to third parties, please ensure that the same actions are carried out by them. Failure to promptly comply with these instructions will entail liability on your part for any continued or post notification usage. Therefore we thank you very much for all your attention and prompt action. We are sorry for the inconvenience this notification may cause and remain at your disposal for any further information you may require.”

Lezárta az ország légterét a nigeri katonai kormányzat, amely arra számít, hogy bármelyik pillanatban támadás érheti, miután elutasították a francia és amerikai szövetséges nyugat-afrikai államok ultimátumát.

A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) a július 26-i hatalomváltásra válaszul vasárnapig adott időt az új rezsimnek Mohamed Bazoum elnök szabadon bocsátására és a visszavonulásra. A katonai junta azonban nem hajlandó meghátrálni. Niger fővárosában, Niamey-ben tízezrek tüntettek tegnap a szabadság és függetlenség mellett.

Amadou Abdramane, a Nigert jelenleg irányító Haza Megóvásának Nemzeti Tanácsa (CNSP) szóvivője vasárnap éjszaka a közszolgálati csatornán beolvasott egy közleményt. E szerint két országban már megkezdte csapatai összevonását a határ mentén. „A beavatkozás veszélye miatt, amely a szomszédos országok felkészülése révén egyre világosabbá válik, Niger légtere a mai vasárnapi naptól kezdve minden repülőgép számára további értesítésig le van zárva” – közölte, hozzátéve: „Niger fegyveres erői és valamennyi védelmi és biztonsági erőnk, népünk rendíthetetlen támogatásával, készen áll megvédeni területünk integritását.”

Az Al Jazeera szenegáli tudósítója, Charles Stratford a kialakult helyzet kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy az ECOWAS ultimátuma nem tartalmazott konkrétumokat, az intervenció lehetőségét csak meglebegtette, és igazából azt sem lehetett tudni, mikor jár le pontosan a határideje.

Ezzel együtt a nigeri vezetés elővigyázatossága érthető, a térség kezd olyanná válni, mint egy gázpalack az égő házban: nem lehet tudni mekkora nyomást bír el, mikor robban és milyen pusztítást végez majd a detonáció ereje.

Niger területén amerikai és francia katonák állomásoznak. A szomszédos Mali és Burkina Faso pedig már július végén jelezte, hogy kész megvédeni a forradalmat bármilyen beavatkozással szemben. Mindkét ország orosz szövetséges, oroszok által felszerelt és kiképzett hadsereggel, és 1-2 ezer főnyi Wagner-harcossal. A nigeri junta pedig sajtóértesülések szerint maga is segítséget kért az orosz zsoldosoktól. A Moszkvával jó kapcsolatokat ápoló Algéria ugyancsak óva intett mindenkit a nigeri beavatkozásoktól, bár arról egyelőre nem esett szó, hogy mit tenne a válság eszkalációja esetén.

Az ECOWAS részéről Nigéria, Szenegál és Elefántcsontpart tűnik a leghajlandóbbnak egy fegyveres összeütközésre, habár a nigériai elnök erre vonatkozó indítványát a szenátus elsőre elvetette. Ehhez persze hozzá kell tenni: nem a mostani lenne az első eset, hogy az elnök felhatalmazás nélkül küld csapatokat egy másik államba harcolni. Mindemellett a káoszt az ISIS és az al-Kaida nyugat-afrikai csoportjai is megpróbálhatják kihasználni. Így aztán bármilyen katonai akció nagyon könnyen regionális háborúvá, vagy inkább háborúkká szélesedhet.

Egy biztos, a helyszíni riportok és a vasárnapi tüntetés alapján a nigeri társadalom egységesnek tűnik, a megbuktatott elnököt az egykori gyarmatosítók, „az imperialisták bábjának” tartják. S miközben az ECOWAS tagországainak csapatai egyelőre a parancsra várnak, az al-Arabija tudósítása szerint a mali hadsereg bejelentette, hogy Bamako és Ouagadougou (Burkina Faso fővárosa) közös magas rangú hivatalnokokból és katonai vezetőkből álló küldöttséget készül Niameybe küldeni a szolidaritásukat demonstrálandó.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Válaszút „összmagyar” hétvégéje

Következő hír

Szenzációhajhászás hiányos tájékoztatással

Related Posts
Total
0
Megosztás