Joe Biden 2021-ben hívta meg Samantha Powert a USAID amerikai segélyszervezet élére, ahol azóta is tevékenykedik. Ebben a minőségében érkezett Budapestre csütörtökön – írja a Mandiner.
A USAID persze csak elsőre tűnhet egy egyszerű segélyszervezetnek. Az 1961-ben létrehozott ügynökség deklarált céljai között a katasztrófák utáni elhárítás és a világ elmaradott, nehéz sorsú régióinak felzárkóztatása mellett az Egyesült Államok kétoldalú kapcsolatainak építését is ott találjuk, ami alapján nem kell túl nagy éleslátás ahhoz, hogy leszűrjük: nemes humanitárius feladatok ellátása mellett a USAID a mindenkori amerikai kormány indirekt hatalmi eszköze is – írja a Mandiner.
Fontos tevékenysége ellenére a USAID működését a múltban is sok kritika érte. Ugyanis az ügynökség az alapításától kezdve szorosan együttműködött a CIA-vel, ami a 60-as évektől kezdve jó néhány dél-amerikai és közel-keleti kormánynál szült ellenérzéseket a szervezettel. Számos ország ki is tiltotta a területéről a USAID-et, mondván, hogy semmi szükségük amerikai hatalomépítésre a segélyezés és a demokráciaterjesztés örve alatt.
A USAID a rendszerváltás után Magyarországon is működött, de az itteni program a magyarországi demokratikus átmenet folyamatát és menettartását tekintve 1999-ben lezárult.
Az ügynökség tavaly decemberben jelentette be, hogy két évtized után új „Közép-Európa-programot” indít, amelynek Magyarország mellett a másik három visegrádi ország, továbbá Bulgária, Románia és Szlovénia is a része. A program célja többek között a civil társadalom erősítése, a „független” média versenyképességének és fenntarthatóságának növelése és a különböző civilszervezetek ellenőrző funkcióinak további kiépítése – az étlapon tehát nagyjából a szokásos agenda szerepel.
Samantha Power régi ismerőse, David Pressman budapesti USA-nagykövet társaságában találkozott a magyarországi „civil szféra” és „független” média néhány képviselőjével, evett egy jó lángost, s leellenőrizte, hogyan halad az az amerikai hatalomépítési kísérlet Magyarországon, amelynek Pressman komisszár kinevezésétől a magyarországi ellenzék 2022-es országgyűlési választási kampányának megtámogatásáig rengeteg apró mozzanata van. Hogy Washington elégedett-e a magyarországi terepmunkával, aligha fog egyhamar kiderülni, az mindenesetre sejthető, hogy amíg a magyar kormány nem hajlandó felfegyverezni az ukrán rezsimet és visszavonni a pedofiltörvényt, addig további amerikai nyomásgyakorlási kísérleteknek kell majd ellenállnia.