Csak díszlet a román kormányban az RMDSZ

Feljelentés miatt módosítani kellett a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház díszfeliratát, a magyar „színház” szó a román „teatrul” alá került – írta a Háromszék napilap nyomán az MTI. Hiába részese a bukaresti államhatalomnak az RMDSZ, sem a romániai magyarság ellen fordítható törvényeken nem képes javítani, sem az román „igazságszolgáltatás” magyarellenes ítéleteit nem tudja megakadályozni.

A székelyföldi város színházának kétnyelvű díszfeliratát (Teatrul Tamási Áron Színház) azután kellett módosítani, hogy az erdélyi magyar sajtóban csak hivatásos feljelentőként emlegetett Dan Tănasă parlamenti képviselő vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) több pert is indított az ügyben Antal Árpád RMDSZ-es polgármester ellen.

A februárban született jogerős ítélet a díszfelirat módosítására kötelezte az elöljárót. A polgármesteri hivatal alkalmazottai szerdán szerelték le a felirat „színház” szavát, áttéve azt a román „teatrul” alá. A 2019-ben indított első perben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselője és a több székelyföldi elöljáró ellen pereskedő álcivil egyesület azt sérelmezte, hogy a színház homlokzatán szereplő kétnyelvű díszfeliraton azonos szinten szerepel az intézmény román és magyar megnevezése. Dan Tănasă úgy érvelt: mivel a román a hivatalos nyelv, a törvény értelmében a román feliratot a magyar fölé kell helyezni. Az alapfokon eljáró bíróság igazat adott neki, majd a fellebbezés után 2020 júniusában is az a döntés született, hogy változtatni kell a feliraton.

Ám az elöljáróság nem módosította a díszfeliratot, ezért a magyarellenesség élharcosa újabb pert indított, ezúttal az ítélet végrehajtásáért. Az alapfokon eljáró Bukaresti Törvényszék tavaly szeptemberben helyt adott keresetének: a jogerős ítélet végrehajtásának elutasításáért arra kötelezte Antal Árpádot, hogy minden nap késedelemért az országos bruttó átlagbér 20 százalékának megfelelő összeget fizessen be az államkasszába.

Az alapfokú ítéletet mind az sepsiszentgyörgyi polgármester, mind a feljelentő egyesület megfellebbezte, a Bukaresti Táblabíróság februári jogerős ítélete pedig kimondja: Antal Árpádnak az államkasszába fizetendő büntetés mellett a pert kezdeményező egyesületnek is fizetnie kell az ítélet kézbesítésétől számítva minden egyes napért száz lejt (20 eurót).

A szélsősége román politikus kiszámolta, hogy Antalnak több mint félmillió lej (százezer euró) büntetést kell befizetnie az államkasszába, mivel 940 nap telt el a feliratról szóló ítélet kihirdetése óta. Tovbbá 94 ezer lejt kell fizetnie az őt perlő egyesületnek is.

Antal Árpád szerint valóságos „szőnyegbombázás” zajlik az önkormányzat ellen, a városzászló és a magyar felirat ellen hozott ítéletekre utalva. „Vannak sikereink, vannak kudarcaink is, de azt üzenjük a megélhetési provokátoroknak, hogy jogi eszközökkel nem fogják tudni korlátozni anyanyelvünk, szimbólumaink iránti szeretetünket” – mondta a helyi sajtónak a bírósági perekre utalva az elöljáró. Hozzátette: hamarosan fel kell újítani a színház homlokzatát, és székely furfanggal keresnek megoldást a problémára.

Egyelőre senki sem tette fel azt a kérdést, hogy ki fogja kifizetni a „törvényszegő” polgármesterre kirótt tetemes pénzbüntetést.

A magyarellenesség román élharcosa
Total
0
Megosztás
Előző hír

Röpködnek összevissza a politikusok a pénzünkön

Következő hír

Románia tovább áhítozhat a schengeni tagságra

Related Posts
Total
0
Megosztás