Románia tovább áhítozhat a schengeni tagságra

Bár az Európai Bizottság újfent megerősítette, hogy Románia teljes mértékben felkészült a schengeni övezetbe való belépésre, az ország továbbra is csak álmodozhat arról, hogy a belső határellenőrzés nélküli uniós övezet részévé váljon.

Az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának mai soros ülésének napirendjére ugyanis az utolsó, erre lehetőséget nyújtón egyeztetésen sem került fel a schengeni bővítés ügye, így Románia és Bulgária továbbra is kívül marad. Az EU tagállami nagyköveteinek szerdai, a mai ülést előkészítő tanácskozásán sem született döntés arról, hogy felkerüljön.

A belügyminiszterek a mai ülésen csupán a schengeni övezet általános helyzetét tekintik át, a hivatalos közlés szerint megvitatják majd a vízumpolitika jövőjét. Az elnökség és a Bizottság tájékoztatni fogja a minisztereket a schengeni térség általános helyzetéről és a Tanács által 2022 júniusában meghatározott kiemelt intézkedések végrehajtásáról. Emellett véleménycserét tartanak majd az interoperabilitás megvalósításáról is, különös tekintettel a határregisztrációs rendszer működésének megkezdésére, és nyugtázni fogják a megerősített Schengeni Információs Rendszer (SIS) működésbe lépését. A belügyminiszterek annak ellenére sem döntenek Románia felvételéről, hogy az Európai Bizottság megerősítette: alkalmasnak tartja az országot a schengeni tagságra.

Romániának ugyanis a vétót emelő Ausztriát kellett volna meggyőznie. Azonban az osztrák kormány jelezte: a schengeni bővítés támogatását ahhoz köti, hogy az Európai Unió fordítson több pénzt a külső határok védelmére, például egy kerítés megépítésére a bolgár–török határon. Ylva Johansson uniós belügyi biztos azonban ezt elutasította.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Csak díszlet a román kormányban az RMDSZ

Következő hír

Röhejes ködösítések az Északi Áramlat elleni merénylet kapcsán

Related Posts
Total
0
Megosztás