„A székelyek magyar tudatú és magyar nyelvű népcsoport. A székelyek eredetére vonatkozóan több – egymásnak ellentmondó – elmélet létezik. Első okleveles említésük 1116-ból maradt fenn, akkor a Magyar Királyság nyugati gyepűi mentén éltek.”
Így kezdődik a Wikipédia nevű „szabad enciklopédia” Székelyek szócikke, amelynek A székelyek eredete című alpontja leszögezi: „1927-ben Szádeczky Kardoss Lajos a következőt állapította meg: A székelyek magukat a hunok leszármazottainak tartják. Ezt a hitet őseiktől örökölték, ősi hagyományuk, melyhez szívósan ragaszkodnak.”
A székelyek eredetének tudományos megítélése című, következő alpontban azt olvassuk: „A nemzeti krónikásokat követő újabb és legújabb-kori történetírók, történészek, régészek és nyelvészek közül sokan foglalkoztak a székelyek eredetének és nevének kérdésével. A teljesség igénye nélkül az alábbi hazai történetírók, történészek, régészek és nyelvészek munkái adnak áttekintést a probléma összetettségére és egy végérvényesnek tekinthető, általánosan elfogadható megoldás elérhetőségére vonatkozóan” – és itt egy hosszú, táblázatba rendezett lista következik.
Ahhoz, hogy A genetikai vizsgálatok eredményei alpontból mindent megtudjon az érdeklődő, de ne értsen meg semmit. Annyi azonban kihámozható mint konklúzió: a magyar és a székely populáció közeli rokonságban áll egymással, valamint más közép-európai és balkáni populációkkal. Ugyanakkor a populáción belüli diverzitási értékek alapján a magyar és székely populáció genetikailag heterogén összetételű…
És akkor most érdemese megkapaszkodni: egy török tudós megfejtette a székelyek eredetét – adta hírül a Magyar Demokrata című budapesti lap. Hakan Aydemir turkológus, nyelvész azt nyilatkozta a vele interjút készítő Pataki Tamásnak, hogy a kínai források alapján nagyon valószínű: a székelyek őseinek legkorábbi szállásterülete, a székely őshaza a mai Mongólia északi részén lehetett.
Akit érdekel, itt olvashatja el a teljes interjút: https://demokrata.hu/magyarorszag/torok-tudos-fejtette-meg-a-szekelyek-eredetet-809889/