A román sajtó az orosz–ukrán konfliktust kihasználva, gyakran annak apropóján és farvizén indított magyarellenes információs hadviselést februárban, ami a mai napig tart. Mivel a román médiának szinte az egészét az állami titkosszolgálatok ellenőrzik, központi akarat sejlik fel a Magyarország és annak legitim kormánya elleni kommunikációs offenzívában, különös tekintettel a közelgő választásokra.
A legfrissebb példát a G4media.ro hírportál szolgáltatta, amely azzal a „világszenzációval” állt elő, hogy a lengyel köztársasági elnök nem akar találkozni a magyarral, mivel Magyarország annak az Oroszországnak a „nagy barátja”, amelyik lerohanta Ukrajnát.
Abból indultak ki, hogy a hétvégén tartották volna a Lengyel–Magyar Barátság Napot, hiszen a magyar Országgyűlés 2007. március 12-én, a lengyel Szejm március 16-án nyilvánította határozatban ünnepnapnak március 23-át. A lengyel-magyar barátság napját az eredeti tervek szerint magas szintű politikai találkozóval és rengeteg ünnepi rendezvénnyel körítették volna mind a két országban A román hírportál a „magyar sajtóra” hivatkozva kürtölte világgá, hogy: „Presa maghiară: Preşedintele Poloniei nu vrea să se întâlnească cu președintele Ungariei din cauza atitudinii prietenoase a Budapestei față de Rusia”, azaz a lengyelek megorroltak Orbán Viktorra és kormányára, mert az oroszbarátság bűnébe estek…
Mint a cikkből kiderült, a G4media.ro ezúttal is a magyarországi balliberális sajtóból szerezte értesüléseit (meg is nevezik a Népszavát és az Azonnali.hu portált), amelyek elsőkként kezdték el híresztelni az új „lengyel magyarellenességet”. Ám mivel a bukaresti szerkesztőségben nem tudnak magyarul, kénytelenek mindig egy hírközvetítőt (fordítót) igénybe venni, amelyik a budapesti ellenzéki médiát figyeli és szemlézi. Ez pedig a közszolgálati (állami) Román Rádió saját hírügynöksége, a Rador, amelynek több olyan bukaresti magyar munkatársa van, akik korábban az RMDSZ-nek (pl. Székely Ervin ex-képviselő, volt államtitkár) vagy a párt központi sajtójának (Romániai Magyar Szó, Maszol, tévé és rádió magyar szerkesztőségei) dolgoztak, illetve dolgoznak ma is. A Rador mint ilyen szinte kizárólag az Orbán-kormánnyal kritikus, balliberális budapesti médiát szemlézi. De általában elmondható, hogy a román médiafogyasztókhoz csakis a magyarországi ellenzék hangja jut el, nagyon ritkán veszik át és osztják meg a romániai hírközlők az MTI román nyelvű közleményeit. S amikor megtörténik, abban sincs sok köszönet, mert általában rosszindulatú címmel vagy hamis hivatkozásokkal tálalják.
A fent említett lengyel–magyar afférról szóló bukaresti-budapesti manipulációnak egyébként egy szintén balliberális hírportál mondott ellent, a 24.hu ugyanis megírta az igazat: közös megegyezéssel halasztották el, majd mondták le az ünneplést. Magát a lengyel Köztársasági Elnöki Hivatalt közölte: „Az idei évben a Lengyel-Magyar Barátság Napot március 18-19-én tartottuk volna Bochniában, de az Ukrajnában kitört háború miatt mindkét fél egyetértésével későbbi időpontra halasztottuk. Közösen úgy gondoltuk, hogy miközben az ukránok heroikus küzdelmet folytatnak a megszállt szülőföldért, ez most nem megfelelő idő arra, hogy mi boldogan ünnepeljünk” – olvasható a szövegben. Ugyanakkor Andrzej Duda lengyel államfő szorgalmazta, hogy a biztonsági helyzet függvényében a Barátság Napot az első adandó alkalommal tartsák meg, hiszen Áder Jánossal és feleségével a lengyel államfői házaspár baráti viszonyt ápol. Mivel Áder hamarosan leköszön elnöki hivatalából, Duda szeretné, hogy Áder a búcsúlátogatását Lengyelországban tegye, amennyiben erre lehetőség lesz még a hivatali idejének letelte előtt.
A román sajtó nyilván nem fog helyesbíteni, mert az már nem illene bele a magyarellenes információs hadviselésbe.
R. B. M.