Saját elvbarátai előtt is kínos magyarázkodásra kényszerült Dull Szabolcs, a Telex főszerkesztője, miután kiderült: a Transindex által előadott jajveszékelés és adománygyűjtési kezdeményezés is csak színjáték volt.
Az Indexnél történtek ismétlődtek meg Kolozsváron: a távozó munkatársak az erdélyi sajtószabadság problémáira, finanszírozási gondokra és politikai befolyásolási kísérletre hivatkozva mondtak fel, holott minden színjáték ellenére pontosan tudták, hogy nem a semmibe ugranak fejest, hanem a Telex.hu szárnyai alatt folytatják. Eközben a Kontra legújabb videójából kiderült: a magyarországi balliberális médiumok nagy részét Soros György alapítványa mellett számos külföldi állami és civil szervezet, valamint alapítványok finanszírozzák.
Már 2021 novemberében levédte egy magánszemély a Transtelex.ro és a Transtelex.hu címeket, vagyis az erdélyi Transindex.ro teljes szerkesztősége úgy adta be a felmondását február 15-én, hogy valójában nem a semmibe ugrottak fejest, ahogy a Telex ezzel kapcsolatos híradása alapján tűnhetett – számolt be a Media1.hu. A portálnak Kósa András, az Azonnali.hu főszerkesztője is megerősítette azt, hogy a szerkesztőség tagjai tudták, hová fognak menni: a tizenegy fős stábból tízen a Telex.hu-val kezdenek közös munkába, míg egy fő a felmondás napjára már megegyezett az Azonnali.hu-val.
Mindez azért is visszás, mert a távozó munkatársak az erdélyi sajtószabadság problémáira, finanszírozási gondokra és politikai befolyásolási kísérletre hivatkozva mondtak fel, a Transtelex román és magyar doménjeinek regisztrációja azonban már hónapokkal ezelőtt megtörtént, januárban pedig létrejött a Telex román cége a Van Masik Media SRL, ahová a Transindex újságíróit várják.
A Transindex csapata tehát minden színjáték ellenére pontosan tudta, hogy nem a semmibe ugranak fejest, hanem a Telex szárnyai alatt folytatják, erről viszont semmilyen felületen nem tettek említést. Dull Szabolcs minderre válaszul úgy fogalmazott: természetes, hogy amint hallották, hogy baj van, közösen gondolkodtak arról, hogyan menthetik át a közösen képviselt értékeket. Arra pedig, hogy a Transtelexről február 15-i cikkükben – aemlyben a felmondásról beszámoltak – miért nem tettek említést, Dull azt mondta: „tegnap még nem tudtunk erről kommunikálni – az erdélyiekkel is kellett, ugye, egyeztetni”.

A Media1 cikkéből továbbá kiderült, hogy az eddig több mint 1,5 milliárd forint bevételre szert tevő Telex adománygyűjtésbe kezd, hogy a tavaly novemberben, a Transindex munkatársainak felmondása előtt két hónappal levédett Transtelex.ro és Transtelex.hu oldalt tartalommal töltsék meg a Transindex távozó munkatársai. Dull Szabolcs szerint ahhoz, hogy elindulhasson az erdélyi tartalomprojektjük, néhány tízmillió forintra lenne szükségük.
A függetlenség álcája
Mint ismert, február 15-én felmondott az erdélyi magyar Transindex.ro hírportál teljes szerkesztősége. A portálon közölt elköszönőírásban a szerkesztőség tagjai közölték: úgy érzik, a munkájuk ellehetetlenült, és már nem tudják a legjobb szakmai tudásuk szerint ellátni azt a feladatot, amely a mindenkori szabad sajtó feladata lenne. Megjegyezték: a portál 23 évi működése során változott a csapat, de a portál képviselte értékek nem. „Most sem vagyunk hajlandók semmilyen politikai erő elvárásai szerint végezni az újságírói munkánkat” – írták, azonban Erdélyben mindenki tudta: a Transindex pártlapként működött hosszú évtizedekig. Az RMDSZ finanszírozta, soha nem volt független, mindig is közpénzből működött. A portál kisebbségi tulajdonosa és alapító-főszerkesztője ráadásul az a nagyváradi születésű Kelemen Attila Ármin, aki az „erdélyi SZDSZ” ikonikus figurája volt, elkötelezett liberális. Érdekes és különös fejlemény, hogy míg az utóbbi években a Transindex nagyon balliberális irányba ment el, aközben Kelemen az OTP Bank Románia marketingigazgatójává avanzsált.
A transzindexesek átvették a magyarországi baloldal narratíváját, az általuk bírált kormánypárti politikusok és a közintézmények vezetőinek véleményére nem voltak kíváncsiak. Amióta az RMDSZ szorosabb szövetségesi viszonyt alakított ki a Fidesszel, a Transindex belső ellenzékként viselkedett, közben elvárta az RMDSZ-től, hogy tovább finanszírozza
Nem hagyták szó nélkül
„Tegyük tisztába a dolgokat. […] A Transindex annak idején, amikor elindult, ugyanazt az érzetet próbálta kelteni, mint az ős-Index. Tehát azt, hogy ők valakik, akik középen állnak, kicsit cinikusan, de megpróbálnak minden irányban kritikusan szabad sajtót művelni” – véleményezte a Transindex megszűnését Demeter Szilárd a Hír TV-ben szerdán. A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, volt nagyváradi egyetemi előadó elmondta: a Transindex mögött egy erdélyi adatbank állt, amely egy kulturális adatvagyon összegyűjtését jelentette az elmúlt bő két évtizedben. Ezen az adatbankon keresztül a finanszírozást a romániai adófizetők pénzéből, az erdélyi magyar kisebbségnek vagy erdélyi magyar nemzeti közösségnek járó román lejekből működtette az RMDSZ. Demeter hozzátette: a Transindex soha nem volt független. Korábban megpróbáltak közösségi finanszírozásból fennmaradni, de nem találták meg az ehhez szükséges támogatókat. Ebből szerinte az következik, hogy a piac nem volt kíváncsi az általuk nyújtott szolgáltatásra.
Az orruknál fogva vezettek egy csomó támogatót és a nyilvánosságot. Nincs ennél nagyobb újságírói bűn – ezt már Fall Sándor, a szintén kolozsvári Főtér.ro főszerkesztője jelentette ki. Az írta: „a Transindex előadta a sajtószabadság és az üldözöttség nagyhalálát, holott az egész színjáték mögött láthatóan mindvégig hideg és előre kiszámított stratégia volt”.
Borbély Zsolt Attila közíró, jogász, politológus az írta, hogy a Transindexet ugyanaz a sajátos álobjektivitás jellemezte, mint az Indexet, aminek lényege, hogy szőrmentén a saját balliberális politikai táborukat is bírálták néha, de a kommunikációjuk vektora mindvégig a nemzeti konzervatív politikai erők és értékrend ellen irányult. Hozzátette: „az ember nem tudja, hogy sírjon vagy nevessen, amikor ez a társaság eljátssza egy az egyben az „Index – nincs másik – van másik – Telex színjátékot”. Borbély szerint „az is jellemző, hogy úgy fogtak közösségi pénzgyűjtésbe, úgymond a függetlenség megőrzéséért, hogy be volt jegyezve a Transtelex doménnév. A drámai bejelentést pedig a magyarországi választási kampány kezdetére időzítették – nyilván szántszándékkal, taktikusan.”
A magyar balliberális média nagy része mögött külföldi finanszírozás áll
Nem a Transindex és szellemi utóda az egyetlen magyar sajtóorgánum, amelynek álfüggetlensége és álobjektivitása mögött külső finanszírozás áll. A Kontra legutóbbi videójában összegyűjtötte, milyen külföldi állami szervek és alapítványok pénzelik az egyes baloldali médiumokat. A videóban elmondják, a kigyűjtött információk mind fellelhetők az interneten, cáfolhatatlan bizonyítékaként annak, hogy valójában kik rejtőznek a magukat igazságharcosként aposztrofáló balliberális médiumok mögött.
A transindexeseket szárnyai alá vevő, magát „gazdasági és politikai érdekektől függetlennek” nevező Telexet az amerikai nagykövetség, a holland állami Human Rights Fund, valamint a finnországi Helsingin Sanomat alapítvány finanszírozza.
(Forrás: Magyar Nemzet)