Ezek a cégek évtizedeken át tudatosan mérgezik az embereket

Egyes vegyipari cégek, akárcsak a dohány- és az olajipar, évtizedek óta tisztában voltak az általuk gyártott termékek veszélyeivel, de elhallgatták a kockázatokat – derült ki egy most nyilvánosságra hozott dokumentumból.

Az IFL Science tudományos portál által ismertetett titkosított iratok szerint az úgynevezett „örök vegyszerek” (PFAS) legnagyobb gyártói, a DuPont és a 3M legalább 21 évvel azelőtt tudtak termékeik káros hatásairól, hogy azok nyilvánosan is ismertté váltak volna. Ezeket az információkat azonban a nagyobb profit reménye miatt inkább elhallgatták.

A dokumentum szerint a DuPont állatkísérletei és munkahelyi vizsgálatai egyértelmű bizonyítékokat szolgáltattak a PFAS-anyagok káros hatásairól, ezeket az adatokat azonban nem tették közzé tudományos szaklapokban és nem is jelentették az Amerikai Környezetvédelmi Hivatalnak (EPA), sőt, bizonyos dokumentumok megsemmisítésére törekedtek.

A perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagokat (PFAS-ok) számos területen hasznosították a tapadásmentes serpenyőktől kezdve a vízálló és foltálló anyagokig, de tűzoltóhab és sugárhajtóművek készítéséhez is használták. Rendkívül ellenállóak és nem bomlanak le, ezért nevezték el ezeket az anyagokat „örök vegyszereknek”. Mivel nem bomlanak le, felhalmozódhatnak a környezetben és a szervezetünkben, és ezért károsíthatják egészségünket.

A dokumentumok 1961 és 2006 között készültek, és a Robert Bilott ügyvéd által elindított perben kerültek elő. Ő volt az első ember, aki sikeresen beperelte a DuPontot a PFAS-szennyezés miatt. „Ezek a dokumentumok egyértelmű bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a vegyipar vállalat tisztában volt a PFAS veszélyeivel, és nem tájékoztatta a nyilvánosságot, a hatóságokat, sőt még a saját alkalmazottait sem a kockázatokról” – mondta Tracey J. Woodruff, az EPA korábbi vezető beosztásban dolgozó munkatársa.

Az állatkísérletek riasztó eredményei

Az állatkísérleteket bemutató iratok szerint már 1961-ben lehetett tudni arról, hogy a teflon anyag akár kis dózisban is képes megnövelni a patkányok májának méretét, ahogy azt is, hogy szigorúan kerülni kell a bőrrel való érintkezést. az is kiderült, hogy az egyik PFAS-vegyület, a C8 belélegezve erősen mérgező hatású. Megállapították, hogy a perfluoroktánsav (PFOA) nevű hírhedt PFAS lenyelve két nap alatt képes megölni egy felnőtt kutyát.

Az alkalmazottak is megbetegedtek

A káros hatásokról szóló bizonyítékok azonban itt még nem érnek véget. Arra is fény derült, hogy a DuPont és a 3M több alkalmazottja születési rendellenességekkel küzdő gyermekeknek adott életet, amelyért szintén a cégek által gyártott PFAS-anyagok voltak a felelősek. Ennek ellenére a cégek tagadták, hogy a PFAS-vegyületeknek bármilyen közük lenne az esetekhez, sőt, az alkalmazottaknak egyenesen azt hazudták, hogy a PFAS körülbelül annyira káros, mint az asztali só. A dokumentumok arról is írnak, hogy a DuPont megpróbált nyomást gyakorolni az EPA-ra abban bízva, hogy a hatóság elnézőbb lesz a céggel szemben.

A hatalmas bírság ellenére komoly profit

Az EPA 2004-ben végül mégis megbírságolta a DuPontot, amiért nem hozta nyilvánosságra a PFOA veszélyeit. 16,45 millió dollárt kellett fizetniük, ami az akkori legmagasabb környezetvédelmi bírság volt. A bírság ellenére a DuPont a C8 és PFOA anyagokból készült termékek értékesítése révén 2005-ben több mint 1 milliárd dolláros nyereséget könyvelhetett el.

A kutatók napjainkban is vizsgálják, hogyan lehetne megszabadulni az örök vegyi anyagoktól. A dokumentumok megállapításait az Annals of Global Health szakfolyóirat foglalta össze, amelynek publikációja itt olvasható: https://annalsofglobalhealth.org/articles/10.5334/aogh.4013

(Forrás: Origo.hu)

Total
0
Megosztás
Előző hír

Nem szabad feladni célként a magyar autonómiát

Következő hír

Orbán Viktor és Tőkés László a nemzeti összetartozás napján: összetartozunk

Related Posts
Total
0
Megosztás