Bár a magyarországi sajtó éppen arról cikkez ezekben az órákban, hogy úgymond kiderült, mikor csatlakozhat Bulgária és Románia a Schengenhez, a tudósítások olvastán kiderül: nincs új a nap alatt.
A schengeni övezet az uniós tagállamok zömét magába foglalja (és néhány unión kívüli államot is), ám kivételt képez többek között Románia és Bulgária is, melyek már 2011 óta úgymond „eleget tesznek a csatlakozási követelményeknek”. Amit persze ők maguk állítanak főképpen. Csatlakozásuk azonban ez idáig sorra elmaradt, ám az elmúlt hetekben lassacskánt az körvonalazódott, hogy talán márciusban fontos lépésre kerülhet sor.
Bár Marcel Ciolacu kormányfő tegnap nem győzött ujjongani a Facebookon annak kapcsán, hogy Románia és Bulgária sikeresen megállapodott Ausztriával, hogy március 28-tól mindkét kelet-európai ország a légi és tengeri forgalomban csatlakozik a schengeni övezethez, amennyiben a többi tagország belügyminisztere is rábólint erre. De figyelem: ez kizárólag légi- és tengeri kikötői szabad „határátlépésről” szól. A szárazföldi határok ügyében nincs semmilyen változás: Ausztria és Hollandia szerint még mindig túl sok illegális bevándorló érkezik Bulgária és Románia irányából az EU-ba. A két balkáni ország ráadásul az illegális fegyverkereskedelem, valamint a kábítószerkereskedelem fő útvonalán fekszik.
A tárgyalások jövőre folytatódnak Bukaresttel és Szófiával, addig is Románia arra számít, hogy a mostani megállapodás révén nőni fog a konstancai fekete-tengeri kikötő jelentősége.