Több nagy robbanást is lehetett hallani magyar idő szerint hajnali fél négy körül Kijevben. Az ukrán belügyminiszter illetékese szerint az oroszok rakétákkal lőtték a várost. Az ukrán kormány harcias üzeneteket ereget, de közben az államfő rezignáltan elismerte: senki sem fog hadba vonulni értük.
Az elmúlt éjjel átfogó orosz akcióra végül nem került sor, hajnalban azonban több nagy robbanást is lehetett hallani a közvetítéseken, melyekről több, a helyszínre tartózkodó újságíró is beszámolt. Egyesek szerint nem is az oroszok, hanem az ukrán légvédelem generálja a nagy harci zajt.
Az ukrán hadsereg azóta megerősítette, hogy a légvédelem állítólag elhárított két repülő objektumot Kijev felett, később pedig egy másik videót is megosztottak, ez egy égő házról készült ott, ahol a rakéta maradványai becsapódtak. Az egyelőre nem egyértelmű, hogy repülőt vagy rakétákat lőttek le a város felett – vagy esetleg mindkettőt, arról is érkeztek beszámolók, hogy valójában egy ukrán SZU–27-es vadászgépet talált el egy föld-levegő rakéta.
A CNN úgy tudja, hogy az amerikai kormány fő tisztviselői arról tájékoztatták a képviselőket, hogy a Belarusz felől Ukrajnába lépő egységek durván 30 kilométerre vannak Kijevtől. Egy másik haderő kicsivel távolabb van jelenleg, de a cél állítólag a város körbevétele és az ukrán kormány megbuktatása.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök éjfél után bejelentette az invázió első napján 137 ukrán vesztette életét és további 306 személy sérült meg. Az áldozatok zöme katona. Az elnök azt is hozzátette a Nyugatnak címezve, hogy: „Egyedül vagyunk a hazánk védelmében. Ki fog most velünk együtt harcolni? Hogy őszinte legyek, nem látok senkit.”
Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtófőnöke még tegnap közölte: Moszkva hajlandó tárgyalni Kijevvel a megadás feltételeiről, Putyin orosz elnök kifejezte készségét arra, hogy tárgyalásokat folytasson ukrán kollégájával, amelynek középpontjában a semleges státusz garanciájának megszerzése és annak ígérete áll, hogy nem lesznek fegyverek Ukrajna területén. Ezek olyan feltételek, amelyek Peszkov szerint lehetővé tennék Ukrajna demilitarizálásának megvalósítását, és megszüntetnék azt, amit Oroszország jelenleg fenyegetésnek tekint az állam és népe biztonságára nézve. A sajtótitkár hozzátette, hogy Putyin fogja meghatározni a tárgyalások időzítését, de biztosítékot adott arra, hogy Oroszország csak akkor lép, „ha Ukrajna vezetése kész erről tárgyalni”.
Közben az ukrán elnök elrendelte az általános mozgósítást Ukrajnában, az EU-tagállamok vezetőinek brüsszeli rendkívüli csúcsértekezletétől pedig ENSZ-békefenntartó misszió felállítását, illetve támogatását követelte hazájának.
Mintegy százezren menekülnek Ukrajnában a harctevékenységek következtében – jelentette az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR). A főbiztosság szóvivője szerint az államhatárokon belül tartózkodó menekülteken felül már ezrek hagyták el Ukrajna területét. „Még nem tudunk pontos számokat mondani, de világos, hogy jelentős (menekült) mozgások vannak az országon belül és a határokon átívelően is” – mondotta.