Az Európát behálózó gazdatüntetések végét még korántsem látni, az utóbbi napokban egyre több országban csatlakoznak a gazdákhoz a halászok is. Mindenkinek elege van Brüsszel mostani és tervezett intézkedéseiből. Eközben az EU lengyel agrárbiztosa lehet az első fej, amely Brüsszelben lehullik a kialakult polgárháborús helyzet miatt.
Nem csitulnak a kedélyek Európa-szerte, a dühös gazdák nem hagyják magukat ellehetetleníteni és folyamatosan nyomás alatt tartják az Európai Uniót, amely a környezetvédelmi intézkedésekre hivatkozva szépen lassan megfojtja az agrárszektor szereplőit. Hollandiában például már a halászok is csatlakoztak a mezőgazdasági dolgozókhoz. Spanyolországban az erőszakszervezeteket szabadították rá a tüntető gazdákra.
Sok helyen valóságos háborús helyzetek alakultak ki, például felgyújtott trágyadombokkal blokkolják az autópályákat. A gazdáknak azzal is problémájuk van, hogy a harmadik országbeli termelőkkel szemben tisztességtelen versenyben maradnak alul, a jövőben pedig ez csak tovább fokozódna.
A lengyel gazdák dühösek az Ukrajnából érkező olcsó élelmiszerimport miatt, ezekre a termékekre ugyanis nem vonatkoznak olyan szigorú uniós előírások, mint az EU-ban lévő termelőkre, így jóval olcsóbban is eláraszthatják a piacot az ukránok, amellyel már nem tudják felvenni a versenyt a gazdák. A lengyelek emellett az új baloldali-liberális kormány passzivitása miatt is folyamatosan tüntetnek.
Eközben Janusz Wojciechowski, az EU mezőgazdasági biztosa minden oldalról tűz alá került. A Jog és Igazságosság (PiS), nemrég ellenzékbe került lengyel jobboldali párt politikusát egyrészt élesen bírálja a lengyel miniszterelnök-helyettes, Wladysław Kosiniak-Kamysz. „Van egy ember Európában, aki egyesítette az összes európai és lengyel gazdát az általa javasolt reform ellen. Ez Janusz Wojciechowski. Le kell mondania” – szögezte le az amerikai báb, Donald Tusk varsói kormányfő helyettese.
Wojciechowskit még a PiS vezetője, Jarosław Kaczynski is élesen bírálta és közölte, hogy fel fogja hívni a biztost, hogy megkérje, mondjon le. Az agrárbiztos erre azt mondta, hogy hiába hívták, nem vette fel a telefont, hozzátéve, hogy néhány napon belül, valószínűleg a napokban nyilatkozik a jövőjéről. Wojciechowski egyébként megvédte eddigi tevékenységét, mondván, hogy ő az egyetlen biztos, aki ellenezte az Ukrajnából származó importot. A lengyel gazdák hetek óta blokkolják az ukrán határátkelőket, hogy megakadályozzák a silány minőségű és tiltott szereket tartalmazó agrártermékek beáramlását.
A szocialisták kormányozta Spanyolországban segítség helyett verést kapnak a gazdák. A mezőgazdaságban dolgozók az egyik forgalmas autópálya forgalmát akarták blokkolni, de a rendőrök erőszakkal szorították vissza őket, botokkal és könnygázzal rontottak rájuk a fővárosban.
A mezőgazdasági dolgozók és teherszállítók egy csoportja az Atlético Madrid stadionja mellett gyűlt össze azzal a szándékkal, hogy az M-40 es autópályára vonuljanak és elzárják azt a forgalom elől. Miután néhányan megpróbálták átugrani az út és a stadion között húzódó kerítést, a rendőrség erőszakkal szorította vissza az egyre dühösebb tüntetőket. A helyszínen készült felvételeken hallani lehet, hogy a megmozdulás résztvevői a szocialista kormányt szidják. Egyikük a magasba emeli darabokra tört megafonját. „Ez a spanyol demokrácia” – mondja. A tiltakozók úgy vélik, hogy a rendőri fellépés túlságosan agresszív volt velük szemben. Az EFE hírügynökség információi szerint többen is megsérültek.
A spanyol mezőgazdaságban dolgozók hatodik napja tüntetnek és amellett, hogy követelik az uniós agrárpolitika egyszerűsítését és észszerűsítését, a spanyol kormány ellen szerveznek mozgósításokat. Egyebek mellett méltányos árakat, kevesebb bürokráciát, a történelmi aszály okozta károk elhárítását kérik Pedro Sánchez miniszterelnöktől. Az elmúlt napokban az ország minden pontján autópályákat, autóutakat és kikötőket torlaszoltak el traktorok és élőlánc segítségével, de több ezer munkagéppel vonultak be Barcelona belvárosába is. Ciudad Realban szintén összetűzés alakult ki a gazdák és a rendőrök között, miután előbbiek megpróbálták traktorokkal blokkolni a belváros forgalmát.
Szintén Ciudad Realban tüntetők egy csoportja 25 ezer liter francia bort eresztett ki egy kamionból a Hidrológiai Konföderáció épülete elé, hogy így tiltakozzon a spanyol kormány hidrológiai politikája ellen. A gazdálkodók szerint a vízforrások nem kielégítő védelme, kezelése és elosztása, valamint a megfelelő öntözőrendszerek hiánya ugyanis jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy az országot második éve sújtó aszály miatt az átlagosnál is súlyosabb károkat kell elszenvedniük.
A gazdatüntetések kezdete óta már 31 embert vettek őrizetbe Spanyolországban és több mint 8400 főt büntettek meg. A mezőgazdasági dolgozók azonban nem hátrálnak meg, sőt. A szombati, erőszakos madridi összecsapás után abban állapodtak meg a teherszállítókkal, hogy jövő héttől országos szintű, határozatlan idejű sztrájkba kezdenek.