A román belügyminisztérium tájékoztatása szerint vannak olyan háziorvosok, akik hamis igazolásokat állítanak ki arról, hogy az egyébként egészséges páciensük koronavírus-fertőzött, s ezzel kéthétes betegszabadsághoz és a betegségen átesett személyeknek (is) járó zöldigazolványhoz juttatják őket.
Az elmúlt egy hét során negyven büntetőeljárás indult, ebből 16 a járvány leküzdésének megfékezéséért. A rendőrök jelenleg 400 lehetséges csalási ügyben vizsgálódnak, melyek révén körülbelül 1330 védettségi igazolást állítottak ki. Több mint ezer személy érintett.
A hatóságok komolyan állnak a csalás megelőzéséhez, illetve a csalók és szabályszegők leleplezéséhez – állítja a belügy. Egy hét alatt több mint 12 ezer akciót vezényeltek le, a kereskedelmi társaságok, üzletközpontok és közlekedési eszközök ellenőrzése mellett hatszázezer magánszemélyt igazoltak, és 4,2 millió lej összértékű büntetést róttak ki.
AZ utóbbi időszakban a háziorvosok ingyenes tesztekhez jutottak, többen közülük pedig nem arra használják ezeket, hogy beazonosítsák a fertőzötteket, hanem arra, hogy pluszjövedelemre tegyenek szert. Az még nem tisztázott, hogy milyen összegeket kértek szolgáltatásaikért.
Romániában ugyanakkor lazításokat javasolt tegnap az operatív törzs (CNSU) az esetszámok csökkenése és a kórházakra nehezedő nyomás enyhülése nyomán a védettséggel rendelkezők számára. A törzs részletezi a javasolt lazításokat, amelyek akkor lépnek hatályba, ha kormányhatározattal erősítik meg őket. Egyebek mellett feloldanák a sportesemények látogatásának tilalmát: ezeken a lelátók kapacitásának 30 százalékát kihasználva vehet részt a – beoltottságot vagy a fertőzésből az utóbbi fél évben történt kigyógyulást tanúsító – zöld igazolvánnyal rendelkező közönség. Hasonló kapacitáskorlátozások mellett újraindulhatnak a tanfolyamok, kulturális előadások is, és szabadtéri rendezvényeket is lehet majd tartani legfeljebb ezer, oltottsági igazolvánnyal rendelkező résztvevővel.
Külön rendelkezéseket javasolt a CNSU a december elsejei nemzeti ünnepre: a katonai parádék legfeljebb egy órát tarthatnak, és a közönség létszáma Bukarestben nem haladhatja meg a 400-at, megyeszékhelyeken a 200-at.
Kiegészítették azt a rendelkezést is, amely előírta, hogy csak azokban az iskolákban járhatnak be a diákok az órákra, ahol a pedagógusok legalább 60 százaléka beolttatta magát. Hétfőtől az átoltottságtól függetlenül jelenléti oktatásra lehet áttérni azon az 1700 településen is, ahol az utóbbi két hétben a lakosság kevesebb mint 3 ezrelékénél mutatták ki a koronavírus-fertőzést.
Az oktatási minisztérium pénteken a diákok rendszeres koronavírus-szűrésének módjáról is határozatot fogadott el: ennek értelmében minden hétfőn és csütörtökön nyálmintán alapuló antigén gyorstesztet végeznek a diákokon, hogy kiszűrjék a fertőzésgyanús eseteket. A tesztelést az egészségügyi személyzet, a kijelölt felelősök felügyelete alatt az osztálytermekben vagy otthon, szülői felügyelet mellett végzik. A szaktárca által megrendelt gyorstesztek várhatóan jövő héten érkeznek meg az iskolákba.
A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) pénteki jelentése szerint az utóbbi napon 2889 új fertőzöttet diagnosztizáltak, ami valamivel több mint fele az utóbbi két hét átlagának. A halálozásoknál is csökkenés mutatkozik, az utóbbi 24 órában 254 nyilvántartásba vett koronavírusos beteg hunyt el, ami húsz százalékkal marad el a kéthetes mozgóátlagtól.
A kórházakban ápolt fertőzöttek száma másfél hónapja először esett pénteken 12 ezer alá, míg a negyedik hullám tetőzésekor, egy hónappal korábban a 20 ezret is meghaladta. Megszűnt a helyhiány az intenzív terápián is, immár csaknem 50 szabad ágy van országszerte a Covid-kórházak intenzív osztályain, ahol pénteken „csak” 1604 súlyos állapotban lévő koronavírusos beteget ápoltak.