Magyar állami támogatással hoztak létre intervenciós kardiológiai központot Csíkszeredában, így a sürgősségi ellátásra szoruló szívbetegeket nem kell mentőhelikopterrel vagy a közúton Marosvásárhelyre vagy Brassóba szállítani – tudatta tegnap az MTI az erdélyi RMDSZ-Fideszes médiára hivatkozva. Ezáltal a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban kialakított, és korszerű berendezésekkel felszerelt központban szívritmus-szabályozók, defibrillátorok és reszinkronizációs rendszerek beültetése is lehetségessé válik.
Az intervenciós kardiológiai központ csütörtökön rendezett avatóünnepségén Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke rámutatott: a kardiológiai központot magyar, székely és román összefogással sikerült megvalósítani, amit a szó szoros értelmében „életbevágó” eredményként értékelt. Rámutatott: nagyon elkötelezett székelyföldi orvosok kezdeményezték ezt a központot, ahol szerinte érdemes lesz dolgozni és szakmát tanulni.
Tomcsányi János, a Budai Irgalmasrendi Kórház kardiológiai osztályának osztályvezető főorvosa bejelentette: egy magyarországi jószándékú üzletember jóvoltából a székelyföldi kórház a szív elektrofiziológiai vizsgálatához szükséges berendezéssel is gazdagodik. A csíkszeredai orvosoknak azt mondta: nagyon sokat kell majd dolgozniuk, de megéri.
Az intervenciós kardiológiai központ átadásán felvonult és beszédet mondott több csőnadrágos, lakkcipős, szűköltönyös RMDSZ- és Fidesz-politikus, de volt zene és egyházi áldás is.
A kórház igazgatója a sajtónak bevallotta: a központ készen áll, de egyelőre munka nem folyik benne, mert még nem állt össze a csapat, és nincs meg a szerződés az egészségügyi biztosítópénztárral, illetve a szükséges akkreditációk is hiányzanak. A magyar kormány közel egymilliárd forinttal (két és fél millió euróval) támogatta ezt a romániai egészségügyi beruházást.