Újsághír: a dél-romániai Călăraşi város ügyészsége bejelentette, hogy 60 napos időtartamra hatósági felügyeletet rendelt el egy visszaélésszerű magatartással vádolt 47 éves tanítónő ellen.
A vádlott, akinek megtiltották, hogy a felügyelet ideje alatt tanítson, pedagógusként dolgozott az azonos nevű megye, azaz Călăraşi megye egyik községi iskolájában. Szolgálati feladatai ellátása közben, a tanórák alatt három sértettnek, 6 és 7 év közötti kiskorú tanulóknak, többször is tenyerével/füzetével a fejükre ütött, fizikai fájdalmat okozva nekik – idézi a vádhatóság közleményét a News.ro hírportál.
E híradás kapcsán olyan jelenet villant az emlékezetembe, amelynek közel hatvan évvel ezelőtt az akkori nagykárolyi elméleti líceum diákjaként román nyelv és irodalom órán többször is tanúja voltam. R. F. tanárnő a diákok által „jurnal”-ként emlegetett naplóval ütögeti valamelyik osztálytársnőm fejét, miközben a következő épületes szöveget sziszegi hozzá: „Vacă, gâscă, găină…” Ilyenkor azért püfölte a közben tehénnek, libának, tyúknak stb. titulált diáklány fejét, mert az – miután az akkoriban még mindig túlnyomóan magyar többségű Nagykároly lakójaként gyengén beszélt románul – valamely kérdésére vagy nagyon rosszul (nyelvileg hibásan) felelt, vagy megfélemlítetten hallgatott.
Mivel a fiúkkal szemben sokkal elnézőbb volt, mint a lányokkal, fejpüfölős tanárnőnk az én fejemet sohasem ütögette a „jurnal”-lal – amely egyébként sokkal kisebb méretű, de ugyanakkor jóval vastagabb, tehát lényegesen súlyosabb volt a tulajdonképpeni osztálynaplónál, a katalógusnál, így akár agyrázkódást is lehetett volna okozni vele.
Bár kimaradtam a „jurnal”-lal történő fejbeveregetésből, sőt az átvitt értelemben butának, gyengeelméjűnek való megbélyegzésből is, engem az ilyen esetek talán még a tulajdonképpeni szenvedő alanyoknál is inkább megviseltek. Hatásukra legalább annyira megalázottnak éreztem magam, mint osztálytársnőim.
Már akkor, tizenévesen jól tudtam ugyanis, hogy aligha találni Romániában olyan iskolát, amelynek román nyelvet és irodalmat tanító pedagógusát magyar diákokkal szembeni hasonló visszaélésért felelősségre vonnák. Annak ellenére voltam tisztában ezzel, hogy sok egyébhez hasonlóan ezt a nagybetűs Életre való felkészítés szempontjából fontos tudnivalót sem tanítják a romániai iskolák magyar tagozatain. Hanem szintén csak gyakorolják. Értsd: nem oktatják, mégis MEGÉRTETIK a kisebbségi nebulókkal.
Boros Ernő
