Kijev szerint humanitárius katasztrófa fenyeget

Az ukrán energetikai létesítmények elleni orosz támadások a tél közeledtével jelentős „humanitárius katasztrófával” fenyegetnek – közölte szombaton az ukrán kormányzat. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elmondta: az orosz hadsereg harminchat rakétát lőtt ki szombaton ukrajnai célpontokra.

Sok rakétát lelőtt a légvédelem, de több másik energetikai létesítményeket talált el – írta a Telegram üzenetküldő alkalmazáson Zelenszkij, aki sürgette a nagyhatalmakat, hogy segítsenek „megállítani ezt a terrort”. Arról ez szót sem ejtett, hogy a temérdek nyugati (főleg amerikai) pénz- és fegyveradomány által feltüzelt ukrán hadsereg napok óta támadja a népszavazással Ukrajnától elszakadt négy, oroszok lakta keleti megyét és az ott állomásozó orosz haderőt.

A kijevi elnöki hivatal közlése szerint az Ukrenerho állami energiaszolgáltató mintegy 1,5 millió fogyasztójánál nem volt áram. Az Ukrenerho több kárról is beszámolt, amelyeket az orosz támadások okoztak szombaton az ország nyugati részén. Luckban eltaláltak egy energetikai létesítményt, és megszakadt a szolgáltatás – közölték a hatóságok.

Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök tanácsadója a Twitteren azt írta, hogy „az Ukrajna létfontosságú instrastruktúrája elleni támadással a Kreml Európába tartó újabb menekültáradatot akar kiprovokálni”. A humanitárius katasztrófa megállításának egyetlen módja a légvédelem és az újabb rakéták gyors átcsoportosítása – írta a tanácsadó. Közben pedig újabb és újabb korszerű fegyvereket kér, követel az USA-tól és csatlósaitól a szélsőnacionalista, antidemokratikus Zelenszkij-rezsim.

Denisz Smihal ukrán miniszterelnök azzal állt elő, hogy a fokozódó rakéta- és dróntámadások miatt új menekülthullám várható. „Ha nincs több áram, fűtés, víz Ukrajnában, ez migrációs cunamit idézhet elő” – mondta a német sajtóban. Tudnivaló, hogy már eddig is milliók hagyták el Ukrajnát, főleg a kiváltságos, gazdag felső tízezrek és a milliárdosokból álló alvilág.

Smihal azzal vádolta Moszkvát, hogy a polgári infrastruktúra elleni támadásokkal „humanitárius katasztrófába kívánja taszítani Ukrajnát”. A miniszterelnök emiatt mobil áramfejlesztőket, fűtő- és vízkezelő berendezéseket kért. Mint mondta, egyelőre még van üzemanyag a generátorokhoz, de nagyszabású áram- és fűtéskimaradás esetén Ukrajnának többre – egyebek mellett Nyugatról importált áramra – lesz szüksége.  A követelt és elvárt hadianyagokról nem ejtett szót.

Az Ukrajnával határos oroszországi Belgorodi terület kormányzója azzal vádolta meg az ukrán hadsereget, hogy heves tüzérségi támadást intézett Sebekino település ellen, amelyben két ember meghalt, tizenegyen pedig megsebesültek. Vjacseszlav Gladkov közölte, hogy az energiahálózatot is találat érte, és mintegy tizenötezer ember maradt átmenetileg elektromos áram, fűtés és víz nélkül. A Belgorodi, valamint a Kurszki és Brajnszki terület az Ukrajna elleni orosz különleges hadművelet kezdetétől, február 24-től panaszkodik arra, hogy Ukrajnából támadások érik. A belgorodi kormányzó szerint a helyzet az elmúlt hetekben romlott.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Marosvásárhelyi felújítások, felszentelések

Következő hír

Turnén egy erdélyi történet a Ceaușescu-korszakból

Related Posts
Total
0
Megosztás