Ma van a reformáció emléknapja, világszerte ünnepségeket, hálaadó istentiszteleteket, megemlékezéseket tartanak a magukra valamit is adó, elhívott és elkötelezett lelki vezetővel rendelkező protestáns gyülekezetek.
A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) központi ünnepség szervez Budapesten, amely helyi idő szerint délután 5-kor kezdődik a Városligeti fasor és a Bajza utca találkozásánál lévő Reformációi emlékparkban. Az ünnepségen Farády Zsolt metodista országos laikus elöljáró tart előadást.
A reformáció emléknapján, október 31-én világszerte arról emlékeznek meg, hogy Luther Márton német Ágoston-rendi szerzetes, a reformáció elindítója a hagyomány szerint 1517-ben e napon tűzte ki 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára. Valójában Luther levélben tiltakozott a búcsúcédulák értékesítése miatt, továbbá kétségbe vonta azok bűnbánattevő hatékonyságát. Ennek a levelének a másolatát függesztette ki az ominózus templomkapura. X. Leó pápa 1520-ban kiadott bullájában kiközösítette Luthert, aki a pápai oklevelet nyilvánosan elégette, és kijelentette, hogy szakít a katolikus egyházzal. Az általa vezetett új irányzat lett az evangélikus (lutheránus), míg a Kálvin János vezette helvét irányzat a református felekezet alapja.
A magyarországi ellenreformáció idején, 1674. március 5-én több mint hétszáz protestáns lelkészt és tanítót idéztek a Pozsonyban felállított különbíróság elé, és mintegy háromszázan meg is jelentek a tárgyaláson. A bíróság felségsértéssel, hazaárulással és a katolikus egyház megsértésével vádolta őket. Ugyanekkor a bíróság elé citáltaktól követelték „bűneik” beismerését és áttérésüket a katolikus hitre. A beidézett prédikátorok közül a legállhatatosabbakat, akik semmi fajta megalkuvásra nem voltak készek, kisebb csoportokban várbörtönökbe vetettek, majd több mint negyven papot Nápolyba hurcoltak, de közülük csak harmincketten maradtak életben, akiket eladtak gályarabnak. Sorsuk nagy visszhangot keltett Európa protestáns országaiban. Gyűjtés indult kiszabadításuk érdekében, amely többszöri kísérlet után végül Michiel de Ruyter holland admirálisnak sikerült 1676. február 11-én. „Sok győzelmet vívtam életemnek minden rendiben ellenségeim felett, de az én legfényesebb diadalom, mellyel Krisztusnak ártatlan szolgáit az elviselhetetlen terhek alól kiszabadítottam” – ezekkel a híressé vált szavakkal fogadta hajóján a holland tengernagy a huszonhat megmentett prédikátort.
Magyarföldön a gályarabokra emlékezve elsőként Debrecenben, a Nagytemplom mögötti téren emeltek 1895-ben köztéri emlékművet özv. Hegyi Mihályné Józsa Eufrosina adományából. Egy nyugatról, az angolszász hiedelemvilágból begyűrűzött, show- és merkantilelemekben egyaránt bővelkedő hóbort (halloween) sajnos Közép-Európában is rátelepedett október 31-ére, holott ez a nap félezer éve a protestáns egyházak legfontosabb emléknapja.