Már nem „magyar diplomata” a csíki sörkirály

Visszavonta Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a Csíki Sör tulajdonosának, Lénárd Andrásnak a diplomata-útlevelét, de erről csak a magyarországi ellenzéki média számolt be, a kormánypárti elhallgatta mind a vállalkozó esetét a román rendőrséggel, mind a diplomatastátusának a megszűntét.

A kétes múltú és hírű vállalkozó „diplomatasága” akkor került ismét a figyelem középpontjába, amikor magyar állampolgárságára és magyar címeres diplomata-útlevelére hivatkozott Romániában, megfellebbezve a román közlekedési rendőrség által a kihágásai miatt rászabott – amúgy a vagyonához mérten jelképes –bírságokat. Lénárd legutóbb január 7-én a bukaresti rendszámú, Bentley márkájú luxusautójával (hasonlóval furikázik a román alvilág hires alakja, Gigi Becali is) 162 kilométeres óránkénti sebességgel száguldott az Arad megyei Nagylak közelében az autópályán, ahol egyébként százas korlátozás volt érvényben. A gyorshajtás miatt Lénárd 650 eurós büntetést kapott, és a jogosítványát ibevonták 90 napra.

A sörgyáros úgy akart kibújni a törvény hatálya alól, hogy magyar diplomata-útlevelét kezdte el lobogtatni, diplomáciai mentességét hangoztatva. Az erről szóló sajtóhrek hatására egy országgyűlési képviselő kérdőre vonta a budapesti külügyminisztériumot: miért állítottak ki egyáltalán ilyet Lénárd András romániai sörgyáros nevére. „Ő a kormány sördiplomatája esetleg?” – fogalmazott írásbeli kérdésében az ellenzéki politikus. Csak ezen érdeklődés nyomán döntött úgy Szijjártó Péter tárcárja, hogy visszavonja a különleges útiokmányt Lénárdtól.

A fővárosi sajtó szerint a vállalkozónak azért lehetett szüksége egy ilyen útlevélre, mert 2001-ben elfogta az amerikai rendőrség, amikor három nőt próbált átcsempészni az amerikai–kanadai határon. Ekkor 50 ezer dolláros óvadék fejében engedte csak a bíróság, hogy szabadlábon védekezzen. A Fidesz-barátnak nevezett sörgyártó ezt követően elmenekült az amerikai igazságszolgáltatás elől. Azóta időről időre felbukkannak Lénárd gyanúsabbnál gyanúsabb „projektjei” (pénzügyletei, befektetési, offshore-ügyletei) a médiában, és ilyenkor mindig megpróbálják a magyar kormánypárt különböző személyiségeihez kötni, de általában csak úgymond „Fidesz-közeli oligarchák” nevei merülnek fel.

A magyarországi sajtó januárban azt is felfedezte, hogy csődeljárás indult a Csíki Sör ellen, hiszen a Hargita Megyei Törvényszék adatbázisában szerepel egy erre vonatakozó intézkedés, amelyet a holland bejegyzésű Lixid Holding BV indított az elmúlt év december 27-én a csíkszentsimoni Lixid Project Kft. ellen – utóbbi gyártott az Igazi Csíki Sört, illetve gyártja annak utódát, a Tiltott Csíki Sört. Az erdélyi bulvársajtó megkeresésére a cég csupán egy megnyugtató-elhárító üzenetben igyekezett kétségbe vonni a csődhelyzetet. Az ügyben az első tárgyalás február 28-ra van kiírva.

Total
0
Megosztás
Előző hír

A szakember szerint példaértékű a gyulafehérvári renoválás

Következő hír

Ursula teljesen elszállt…

Related Posts
Total
0
Megosztás