Gyorsított, hórukkos karácsony előtti hajrával lett új törvényhozása és új kormánya Romániának, a mandátumát puccsszerűen meghosszabbított államfő sürgetésére.
Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament hétfői együttes ülésén a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Marcel Ciolacu (PSD) vezette koalíciós kormánynak. A második Ciolacu-kormányt a hármas koalíciót alkotó pártok és a nem magyar nemzeti kisebbségek 240 képviselője és szenátora szavazta meg. A kabinet parlamenti jóváhagyásához legalább 233 szavazatra volt szükség. A titkos szavazáson az ellenzéki pártok törvényhozói 143 ellenszavazatot adtak le.
A PSD-PNL eddigi nagykoalíciós kormányát is vezető régi-új miniszterelnök parlamenti programbeszédében kifejtette: fontos volt mielőbb stabil kormányt beiktatni Romániában, hogy megteremtse a gazdasági stabilitást és megszervezze az elnökválasztást. A helyreállítási alapokból és állami költségvetésből végzett beruházások folytatását, az adóbehajtás hatékonyságának növelését ígérte, felhívva a figyelmet, hogy Románia nem lesz képes nyugati szintű közszolgáltatásokat nyújtani lakóinak mindaddig, amíg az állami költségvetéshez nem járul hozzá mindenki.
Ciolacu szerint a kabinet döntéseit a „gazdasági hazafiasság”, vagyis a hazai termelés, a munkahelyteremtés ösztönzése, a húzóágazatok – mezőgazdaság, IT, kőolajipar, építőanyagipar – támogatása fogja vezérelni, ami programként jól hangzik, de Brüsszellel a háta mögött semmit sem jelent.
Kifejezte abbéli meggyőződését, hogy sem a bukaresti parlament törvényhozói, sem az őket –akár a diaszpórából – megválasztó román állampolgárok nem Európai Unió-ellenesek, a legutóbbi választásokon leadott büntető szavazatok a méltánytalanságnak szóltak. (Úgy beszélt, mintha e méltánytalanságokat nem az eddigi kormányok, pártok és háttérhatalmak okozták volna.) Ciolacu ezért az új kormány legfontosabb feladatának a társadalmi méltányosság helyreállítását nevezte meg, és hadat üzent azoknak, akik a közpénzeken élősködnek. A választások üzenetét értelmezve azt mondta: a románok békében akarnak élni, és az általa vezetett kormány garantálni fogja, hogy Románia békében fejlődjön.
Hozzátette: kiváló kapcsolatot alakított ki az amerikai elnökválasztást megnyerő Donald Trumppal, akinek állítása szerint az egyik legfontosabb célkitűzése az ukrajnai háború megállítása. Románia minden erejével támogatja az Egyesült Államok ezen célkitűzését –szögezte le újabb a román miniszterelnök.
A szenátus élére megválasztott és ezzel gyakorlatilag politikai mellékvágányra terelt Ilie Bolojan PNL-elnök parlamenti beszédében úgy értékelte: létfontosságú volt, hogy Bukarestben egy európai, euroatlanti elkötelezettségű stabil kormány alakuljon meg, amely a bürokrácia és felesleges állami kiadások lefaragásával biztosítja a gazdasági növekedést. A leszállóágban lévő Nemzeti Liberális Párt ezért vállalkozott a közös kormányzásra – magyarázta a volt Bihar megyei tanácselnök, hogy miért állt össze a vörösökkel (PSD) és az opportunistákkal (RMDSZ).
Kelemen Hunor parlamenti felszólalásában rámutatott: a kormány legfontosabb feladata, hogy helyreállítsa az állami intézmények iránti bizalmat, amit csak őszinteséggel, átlátható intézkedésekkel érhet el. Az RMDSZ elnöke ugyanakkor határozott fellépést sürgetett az idegengyűlölet és antiszemitizmus ellen, és csak mellékesen említette, hogy törödni kell az etnikai kisebbségek jogaival és biztonságával. A magyar nemzeti közösség autonómiaigényét vagy az évek óta ígért és elszabotált kisebbségi törvényt nem is említette.
A koalíciós tárgyalásokon eredetileg részt vevő, de elvtelen kompromisszumokra nem hajlandó, ezért a koalícióból baloldali elvárásra kiszorított Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szónoka, Cătălin Drulă azzal vádolta meg Ciolacut, hogy a hazugság kormányzását folytatja és –bár az ország nehéz helyzetéről beszél – továbbra sem hajlandó felelősséget vállalni azért, hogy ezt az általa vezetett kormány hazugságai és inkompetenciája idézték elő. Drulă szerint az USR az igazságot és reformot követelő választói akaratnak engedelmeskedve ült le tárgyalni egy új kormány megalakításáról, de az új kabinet nem hajlandó reformokra, ugyanazt a képmutató, önérdekű, osztogató-fosztogató politikát akarja folytatni, ugyanazokkal az emberekkel.
George Simion, a balliberálisok által szélsőségesnek nevezett szuverenista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke szerint a képmutatás tetőfoka, hogy most a választások után lemondását bejelentő Marcel Ciolacu kér bizalmat a parlamenttől, akinek egy szavát sem lehet elhinni. Az AUR elnöke kétségét fejezte ki, hogy ez a kormány képes lesz demokratikus választásokat rendezni, miután a 2024-es év folyamán gúnyt űzött a demokráciából a különböző választások összevonásával, az elnökválasztás érvénytelenítésével.
Az új román kormány tagjai a parlamenti voksolást követően letették a hivatali esküt Klaus Iohannis államfő előtt, akinek elnöki megbízatása december 21-én lejárt…