Nemrég még azzal volt tele a Politico című brüsszeli lap – az Európai Unió központi szócsöve – hogy Románia már jobban áll Magyarországnál, de mostanra visszatértek a dokumentált valósághoz. Kénytelenek voltak megírni, hogy abszolúte semmilyen „gazdasági csoda” nincs a „bezzegromániázás” mögött. Akárhogy csűri-csavarja az ember, Romániában egyszerűen több a szegény, kisebbek a keresetek, de még a születéskor várható élettartam is alacsonyabb, mint Magyarországon.
Hét mutatót szedtek össze Brüsszelben, amik miatt szerintük olyan dühös az átlag romániai szavazó, hogy elutasítja a teljes politikai rendszert, az „eredeti, sajátos román demokráciát”. A Ceaușescu-rezsim bukása óta több mint 4 millióan vándoroltak el nyugatra egy jobb élet reményében a balkáni országból, a helyi munkaerő 20 százaléka külföldön keresett jobb lehetőségeket, a román társadalom elöregedett, Romániában a legalacsonyabb a felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatalok aránya, és az, hogy a román munkanélküliségi ráta az uniós átlag alatt van, csak elrejti a stagnáló munkaerőpiac valóságát, mert a munkaképes korú lakosság harmada gazdaságilag inaktív. Azaz nem dolgozik, de nem tudni miből él, mert legálisan nem keres semmit, tehát nem is adózik.
A Politico azt írja friss elemzésében, hogy Románia továbbá jócskán elmarad az oktatásba és a munkaerőpiaci fejlesztésekbe történő beruházások terén uniós társaitól. (A magyarországi éves átlagos oktatásra fordított tanulónkénti kiadás lekörözi a romániai számokat). Brüsszel elismeri, hogy akkora a szegénység Romániában, hogy a társadalom 23 százaléka nem tudja megengedni magának azt, hogy legalább minden második nap egyen húst. A lakosság harmada az uniós szegénységi küszöbön tengődik az Eurostat adatai szerint. A születéskor várható élettartam is öt évvel kevesebb, mint az EU átlaga.