Ha választás, akkor az Európai Unió legkorruptabb tagországában nemcsak az exitpoll-eredmények valódiságában érdemes kételkedni, hanem a hivatalos végeredményben is. Romániában ugyanis mindig a nemzetállamot összetartó és azt folyamatosan fejő titkosszolgálatok győznek.
A jogosult román állampolgároknak csak a fele ment el szavazni a törvényhozási választások alkalmával, s már ezt a „demokrácia győzelmeként” propagálja Bukarest, holott ez inkább a lakosság java részének érdektelenségét és az állam iránti bizalmatlanságát jelzi. A voksolók persze szétszavaztak, így a vasárnapi választásnak nincs győztese: az első helyen végzett posztkommunista PSD alig 22 százalékot kapott. Minden más párt a futottak még kategóriába sorolandó, a majdani parlament összetétele mozaikos lesz, s hogy ki és milyen kormányt képes majd összeeszkábálni (ha egyáltalán képes lesz), az a jövő zenéje, illetve a Washington-Brüsszel tengely és a mélyállam (értsd: titkosszolgálatok) döntése lesz.
A magyar sajtó jelenleg azt a harsány ünneplést visszhangozza, határon innen és túl, miszerint az RMDSZ nevű posztkommunista alakulat ismét bejutott a bukaresti törvényhozása, mivel kapott vagy félmillió szavazatot, azt egyelőre nem tudni, kiktől. Ennek nagy részét nyilván a románveszéllyel és világvégével megriasztott székelyföldi magyarságtól, de az egy politikai paradigma, hogy a román mélyállamnak érdeke demonstrálni: a kisebbségi kérdés megoldott Romániában, hiszen lám, az itteni etnikai kisebbségek parlamenti képviselettel is rendelkeznek.
Közben még azt sem lehet tudni ma, hétfőn reggel, hogy az államfőválasztás november 24-i első fordulója után ki jutott be a második, döntő fordulóba, és hogy azt mikor is rendezik. A Központi Választási Iroda ugyanis majd csak ma hirdeti ki az újraszámlálási eredményeket. Romániát ugyanis nemcsak a titkosszolgálatok irányítják, hanem a politikailag kinevezett Alkotmánybíróság is, amely fölötte áll minden népakaratnak. És egy, az urnáknál megszületett erdeményt megkérdőjelezhet, sőt meg is változtathat.
Tény, hogy az elmúlt hetek a jogállam és demokrácia megcsúfolásáról, a politikai káoszról és a politikusok zavarosban halászásáról szóltak a balkáni országban. Amelynek lakossága csak a Moldovából, Ukrajnából és a harmadik világból érkező migránsoknak köszönhetően nem süllyedt mára 15 millió alá…