Megnyílt a Böhm-gyűjtemény tárlata Váradon

A Nagyváradi Római Katolikus Püspökség egy felbecsülhetetlen értékű, immár közkinccsé lett kollekció, ifj. dr. Böhm József nagyváradi születésű orvos-gyűjtő, és ugyancsak medikus édesapja, néhai id. Böhm József két generáción át gyarapított magángyűjteményének megtekintésére invitálja a magyar állami támogatással renovált-restaurált barokk püspöki palota látogatóit.

A közép-európai léptékkel is méretes, mintegy 250 műtárgyat számláló modern és kortárs művészeti anyag az egyik legjelentősebb magyar gyűjtővé avatja a németországi Freibergben élő családot, amely az 1960-as évektől egy reprezentatív „erdélyi galéria” kialakításán fáradozott, hogy a perifériaként kezelt transzilván művészet az őt megillető helyre kerüljön Európa 20. századi palettáján.

Ebből a különös gonddal válogatott gyűjteményből kínál egy csokornyit ama délelőtt megnyílt, négy jelentős festészeti központ, Nagybánya, Kolozsvár, Brassó-Szeben és Nagyvárad, mintegy 25 mester 65 alkotásának bemutatásával.

A Böhm doktorék lenyűgöző anyagából válogatott kiállítás a születőfélben lévő erdélyi modern festőművészet kezdeti évtizedeibe nyújt betekintést, olyan, európai rangú művészek alkotásain keresztül, mint Mattis Teutsch János, Ziffer Sándor, Petlrott Csaba Vilmos, Szolnay Sándor, Tasso Marchini, Hans Eder, Henri Nouveau, Tibor Ernő vagy Balogh István. Mintegy kuriózumként került be a kiállításba Szervátiusz Jenőnek egy szobrocskája. Az élénk közönségérdeklődés és ünnepélyes külsőségek mellett megnyílt tárlat, a 2022-as esztendő egyik legizgalmasabb múzeumi kiállítása egy esztendőn át várja a látogatókat a váradi barokk palota második emeletén.

A Böhm család apai ágon sváb, anyai részről viszont magyar származású. Őseiket a Rákóczi-szabadságharcot követően Károlyi Sándor gróf telepítette Szatmár környékére. A tekintélyes képzőművészeit gyűjtemény alapjait id. Böhm József tette le az 1960-as évek elején, amikor Nagybányán élő nagybátyját koholt politikai vádak alapján letartóztatták, a tulajdonában lévő képeket pedig árverésre bocsátották. A Böhm házaspár a gyűjteményt igyekezett megmenteni a szétszóródástól.

A család 1981-ben költözött Németországba, miután az egyik fiuk, Zsolt a berni asztalitenisz Európa-bajnokságról nem tért vissza Romániába. Később német bajnokként sikerült kijárnia, hogy családegyesítésre hivatkozva otthon maradt szerettei megkapják a kiutazási engedélyt.

A gyűjtemény gyarapítását ifj. Böhm József vette át. Amikor az addig vásárolt műtárgyak árai jelentősen felszöktek, döntött úgy, hogy a kollekciót nagybányairól erdélyire szélesíti. Mivel elsősorban a kisebbségi alkotók művei érdeklik, a magyarok mellett erdélyi szász művészek munkái kerültek kollekciójába.

A Böhm-gyűjtemény egyediségét az adja, hogy nem a magyar képzőművészet határterületeként gondol az erdélyi művészetre, ráadásul a térség nemzetiségeinek képzőművészetét sokszínűnek, mégis egységesnek mutatja be.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Doktrínák, sakktáblák, átverések

Következő hír

Színházi világnap lesz holnap

Related Posts
Total
0
Megosztás