Az Európai Unió szabályai szerint 2025-re a települési hulladék tömegének legalább 55 százalékát kell újrahasznosítani. A célérték 2030-ig 60 százalékra, 2035-ig pedig 65 százalékra emelkedik. Amennyiben nem sikerül tartani azt, az önkormányzatoknak óriási pénzbírságot kell fizetniük a Környezetvédelmi Alapba, az országnak pedig az uniós kasszába – írta az RMDSZ központi hírportálja, a Maszol.ro.
Románia ellen több alkalommal is indult kötelezettségszegési eljárás ebben az ügyben. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter marosvásárhelyi látogatása alkalmával közölte, hogy az ország napi 18 millió eurós bírságot fizet azért, mert nem megfelelő a szelektív hulladékgyűjtési rendszer.
A több mint százezer ember lakta Marosvásárhelyen például 2021-ig gyakorlatilag nem létezett szelektív hulladékgyűjtés. 2023-ban alig 260 tonna hulladék került különválogatva az átrakó állomásra. A szemét elszállítását menedzselő Ecolect Maros Önkormányzatok Közötti Fejlesztési Társulás adatai szerint tavaly Marosvásárhelyről közel 20 700 tonna szemét került a válogató, komposztáló és átrakó állomásra, ebből 20 560 tonna háztartási hulladék, 134 tonna zöldhulladék. De úgy, ahogy az unió elvárja, vagyis szelektíven mindössze 258 tonna ment a telepre, javarészt papír és karton: 106 tonna. Műanyagból 78, üvegalapú hulladékból 74 tonnát vettek át.
Az Ecolect Maros igazgatója szerint biztatóan indult a 2024-es év, ugyanis a szelektíven gyűjtött hulladék már az első három hónapban megközelíti a tavalyi éves mennyiséget, de ez még mindig távol áll az előírt célértéktől.
Emlékeztetőül: 2020 decemberétől 2023 júniusáig Tánczos Barna hargitai szenátor, RMDSZ-politikus volt Románia környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztere. Őt követte a tárca élén az említett Mircea Fechet, a Nemzeti Liberális Párt bákói embere.